Već tradicionalno, na Zagrebačkom velesajmu, od 9. do 11. travnja 2025. u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, održano je 6. Državno natjecanje učenika srednjih strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2025.
Ovo natjecanje najveći je događaj u obrazovanju u Republici Hrvatskoj i najveće natjecanje u ovom dijelu Europe. Ove godine sudjelovalo je više od 400 najboljih učenika iz cijele Hrvatske, koji su se natjecali u 44 discipline, uz podršku 380 mentora, 258 članova organizacijskih povjerenstava i više od 170 članova prosudbenih povjerenstava.
WorldSkills Croatia na jednom mjestu okuplja sve dionike koji sudjeluju u procesu obrazovanja (srednje strukovne škole te predstavnike i učenike osnovnih škola), kao i predstavnike raznih tvrtki koji na jednom mjestu mogu vidjeti najbolje učenike među kojima mogu pronaći buduće zaposlenike i uspostaviti kontakte sa strukovnim školama.
Discipline su svrstane u sektore i podsektore pa se tako u sektor Poljoprivreda, prehrana i veterina ubraja podsektor Poljoprivreda s dvije discipline: AGRO i Cvjećarstvo.
U disciplini AGRO mogu se natjecati učenici koji se obrazuju za stjecanje sljedećih kvalifikacija: Agrotehničar, Poljoprivredni tehničar fitofarmaceut, Poljoprivredni tehničar biljne proizvodnje, Agroturistički tehničar, Poljoprivredni tehničar vrtlar i Poljoprivredni tehničar opći. Ovogodišnja tema državnog natjecanja bila je „Uzgoj egzotičnog povrća i voća u zaštićenom prostoru“ gdje su natjecatelji morali pokazati stečeno znanje i vještine u rješavanu zadataka vezanih uz nove vrste voća i povrća i njihov uzgoj u zaštićenom prostoru.
Natjecanju je pristupilo 10 najboljih učenika iz srednjih poljoprivrednih škola iz Bedekovčine, Đakova, Križevaca, Marčana, Pitomače, Slavonskog Broda, Vinkovaca, Zadra, Zagreba i Županje, a prva tri mjesta osvojili su:
1. Domagoj Krznarić – Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci (mentorica Vesna Vuković),
2. Igor Seljaković – Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod (mentorica Ivana Petrošanec-Pišl) i
3. Marija Barać – Agronomska škola Zagreb (mentor Davor Stanković).
Članovi prosudbenog povjerenstva u disciplini AGRO, koji su pripremili zadatke i ocjenjivali rad učenika na državnom natjecanju, bili su: Vehid Ibraković (Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod), Marija Bošnjak (Agronomska škola Zagreb), Krunoslav Biberović (Srednja strukovna škola Antuna Horvata Đakovo) i Ivan Juran (Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet).
Uz Agro, u podsektor Poljoprivreda ubraja se i disciplina Cvjećarstvo. Radi se o disciplini koja obrazuje buduće cvjećare, floriste, disciplini za koju je potrebna kreativnost i umjetnička crta, no također mnogo znanja vezanog uz obilježja i zahtjeve biljnog i drugog pratećeg materijala kojim cvjećari rade. Poznavanje vrsta, njihovih zahtjeva u pogledu temperature, količine vode, održavanja svježine, načina pripreme materijala za izradu buketa i instalacija, poznavanje i izbor najbolje tehnike rada, samo je dio znanja kojima treba raspolagati jedan cvjećar. Uz to potrebna je sposobnost umjetničkog izražavanja, pravilno kombiniranje boja, tekstura, oblika, postizanje stabilnosti i ravnoteže u radu. Na kraju, potrebne su i dobre komunikacijske vještine, urednost, organizacija vremena i prostora.
Na ovogodišnjem natjecanju sudjelovalo je 8 učenica iz srednjih poljoprivrednih škola iz Čakovca, Đakova, Karlovca, Kaštel Štafilića, Križevaca, Petrinje, Slavonskog Broda i Zagreba.
Prva tri mjesta osvojile su:
- Marija Škoda – Gospodarska škola Čakovec (mentorica Karmela Radošević),
- Martina Magdić – Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci (mentorica Blaženka Čondić) i
- Stephani Svekrić – Srednja škola Petrinja (mentor Drago Franić).
Tema ovogodišnjeg natjecanja bila je 1100. GODIŠNJICA HRVATSKOG KRALJEVSTVA. Time se željelo pokazali kako cvjećar mora biti u trendu s događanjima u gradu, zemlji, svijetu. Birajući biljni materijal, naglasak je bio stavljen na autohtono bilje, pazilo se na simboliku. Natjecateljice su prvog dana trebale osmisliti i izraditi buket vezan u ruci inspiriran krunidbom prvog hrvatskog kralja Tomislava. Buket je trebao simbolizirati snagu, čast, mudrost, tradiciju tog vremena, slavu i pobjedu.
Drugog, najzahtjevnijeg dana natjecanja natjecateljice su radile Prijestolje za krunidbu kralja Tomislava, dok su zadnjeg dana, kao modul iznenađenja radile krunu. Članice prosudbenog povjerenstva u disciplini Cvjećarstvo, koje su pripremile zadatke i ocjenjivale rad učenica na državnom natjecanju, bile su: Tatjana Brkić (Agronomska škola Zagreb), Blanka Pazman (SŠ Arboretum Opeka), Rafaela Petrinić (privatna poduzetnica) i Vesna Židovec (Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet).