Osim izravnog poticanja podizanja nasada, postoji kreditna linija HBOR-a u sklopu Vladina Operativnog programa za podizanje trajnih nasada s povoljnim kamatama (3 – 4 %) i rokom otplate do 12 godina. Uz državne poticaje, postoje i poticaji županija, gradova i općina na čijem prostoru se podižu nasadi.

Prema pravilniku o poticajima za voćarske vrste, kupina i malina spadaju u prvu skupinu i za njih poticaj iznosi 24 000 kn/ha, odnosno 32 400 kn/ha na područjima od posebnoga državnog interesa. Osim poticaja za podizanje nasada, postoje i poticaji za godišnje održavanje nasada i iznose 2500 kn/ha. Minimalna površina koja se potiče je 0,5 ha. Prema najnovijoj promjeni pravilnika o poticajima, zahtjev za isplatu poticaja podnosi se u roku do šest mjeseci nakon sadnje, a može se podnijeti zahtjev za posađeni voćnjak u prethodna tri vegetacijska roka sadnje. Zahtjev potpisuje i stručna osoba Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu službu nakon pregleda podignutog nasada.

Kupine

Kupina je kultura koja traži intenzivnu primjenu radne snage pri berbi, ali i pri obradi tla. S obzirom da na hrvatskom tržištu oskudijeva radna snaga, pogotovo na nenaseljenim područjima, prije kretanja u investiciju treba razmisliti o površini koja se podiže. Puna rodnost kupine očekuje se u četvrtoj godini starosti. Gustoća sadnje ovisi o bujnosti sorti, nagibu i plodnosti tla te primjeni mehanizacije, a kreće se od 1,2 x 2,0 m pa do 1,5 x 2,8 m. Minimalan broj sadnica za ostvarivanje poticaja je 2500 kom/ha. Troškovi u godini podizanja nasada kupine iznose oko 75 000 kn/ha. Prinos kupine u punoj rodnosti iznosi oko 20 000 kg/ha, za što se mož utržiti 110 000 kn. Preporučujem sadnju sljedećih sorti: Thornfree, Black saten, Thornless himalaya, Hull thornless i dr. ali i izdvojene tipove autohtonih sorti kupina.

Maline

Malina je voćarska kultura koja kao i kupina zahtijeva intenzivnu primjenu radne snage za berbu i održavanje nasada. Malina u punu rodnost prispijeva u četvrtoj godini. Gustoća sadnje kreće se od 0,4 x 1,6 m pa do 0,5 x 2,5 m, ovisno o uzgojnom obliku, sorti, nagibu terena, plodnosti tla i primjeni mehanizacije. Minimalan broj sadnica za ostvarivanje poticaja je 4000 kom./ha. Troškovi u godini podizanja nasada maline iznose oko 90 000 kn/ha. Prinos maline u punoj rodnosti mož biti i do 10 000 kg/ha, što na tržištu vrijedi oko 70 000 kn.

(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)

Prethodni članakKoli-mastitis, životno opasan
Sljedeći članakPripravljanje kobasica u kućanstvu
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.