Slatki badem, bajam, mandula ili mendula (Amygdalus communis var. dulcis) je vrlo stara kultivirana biljka koja najbolje uspijeva u području mediteranske klime, kod nas uz obalu mora i po otocima. Pripada porodici ružičnjača (Rosaceae) isto kao i marelica, breskva, višnja i šljiva. Drvo naraste do 10 m u visinu, a listovi su fino nazubljeni, zašiljeni i jajoliki. Cvjeta ružičastim ili bijelim cvjetovima koji rastu po 2-3 zajedno, a javljaju se prije no što drvo prolista.
Plod je duguljasta jajolika koštunica obavijena svijetlozelenim usplođem koje puca kad plod dozri. U tvrdoj koštici se nalazi jedna, rijetko dvije sjemenke (jezgre) boje cimeta koje se koriste za jelo, u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. U narodnoj medicini se za liječenje ponekad koriste cvijet, zelena ljuska ploda, list i kora.
Čaj od ljuske pomaže kod bolesti mokraćnih organa i pospješuje rad jetre. Cvijet i kora služe kao sredstvo protiv crijevnih nametnika, osobito glista, a list liječi kašalj i potiče rad jetre.
Slatki badem u kuhinji
Bademi se vrlo rijetko kupuju u ljusci, a mnogo češće očišćeni. Ljuska im produžava rok trajanja jer ih štiti od vanjskih utjecaja: svjetla, vlage, topline itd. Očišćeni bademi mogu se čuvati u hladnjaku i nekoliko mjeseci, a zamrznuti i do godinu dana. Zbog velikog postotka masnoće kod neprimjerenog čuvanja brzo će postati užegli, izgubiti karakterističan slatkoorašast okus i postati neupotrebljivi. Ukoliko nam trebaju bademi bez kožice, najbolje ih je uroniti na nekoliko minuta u kipuću vodu. Zatim ocijediti i isprati pod tekućom hladnom vodom. Kožica se tada lako skida prstima.
Ponekad se zbog bolje arome koriste poprženi bademi. Peku se lagano oko 10-15 min. na temp. do 75°C uz povremeno miješanje.
Bademi se mogu koristiti kao ukusan međuobrok, dodati zobenim pahuljicama, umiješati u jogurt sa sušenim voćem, koristiti u namazima. Također dodati voćnim salatama, povrtnim salatama, kuhanom povrću, umacima, u tijesta, nadjeve, pudinge i kreme. Ako ih jedemo cijele, važno ih je dobro sažvakati jer su inače teško probavljivi.
Već su stari Rimljani kao dar prijateljima donosili ušećerene bademe, a na vjenčanjima su na mladence bacali bademe kao simbol plodnosti, ljubavi, dobrog zdravlja i sreće. I danas se u našim primorskim krajevima ušećereni bademi poklanjaju u posebnim prigodama i služe na nesvakidašnjim slavljima, osobito vjenčanjima.