Uz mnoge vrste čajeva koji imaju ljekovita svojstva, mnogo se spominje i zeleni čaj. Kakva su i koja njegova ljekovita svojstva i u kojim slučajevima nije uputno u njemu previše uživati?
Zeleni čaj ima slabiju aromu i svjetliju boju od crnog čaja. Listovi čaja za zeleni čaj se nakon berbe obrađuju na pari da zadrže boju te da se zaustavi fermentiranje. Potom se savijaju i suše. Mnoga znanstvena istraživanja su potvrdila da ljekovitost ove biljke proizlazi iz obilja mineralnih soli koje krijepe i vraćaju snagu. Osim toga, fluor iz zelenog čaja štiti od karijesa, dok ga kalij čini odličnim sredstvom za izbacivanje tekućine iz organizma. Zeleni čaj obiluje i antioksidansima, vitaminima, a naročito vitaminom E, koji usporava starenje. Novija istraživanja su potvrdila da zeleni čaj ima antikancerogene osobine, da pomaže u slučaju kardiovaskularnih oboljenja, a preporučuje se i kao prevencija za osteoporozu.
Zeleni čaj se pokazao kao oprobano sredstvo za jačanje imuniteta (posebno je efikasan u slučaju infekcija) i za razliku od crnog, koji ima više teina, ne djeluje razdražujuće. Kod želučanih tegoba, čira na želucu i crijevima, svojim djelovanjem povoljan je za sluznicu. Pomaže regulirati mjesečnicu. Pije se tjedan dana prije mjesečnice, 2 do 3 šalice dnevno. Pročišćava krv pa je pogodan za sezonske kure čišćenja.
Zlatna pravila:
• da biste ublažili gorak ukus zelenog čaja ili eventualne probavne smetnje koje neki osjećaju dok ga piju, možete ga pomiješati s drugim aromatičnim biljem (na primjer, bijeli ili crni sljez)
• zeleni čaj se ne preporučuje u slučajevima alergije na kofein, žučnih bolesti, epilepsije, nesanice, a ne bi ga trebale piti ni trudnice, dojilje i djeca
• zeleni čaj bi trebalo piti mlakog (ne vrućeg).