U našem je kraju vinovu lozu dosta zahvatila fitoplazma. Da li ima kakve prevencije i ima li otpornijih sorata?
Fitoplazme su veliki problem vinogradarstva. Uzročnik bolesti se nalazi u unutrašnjosti biljke i sprječava dotok vode i mineralnih tvari iz korijenja u nadzemne dijelove biljke. Kao posljedica dolazi do uvijanja listova, promjene boje i na kraju sušenje čokota. Postoji nekoliko uzročnika koji izazivaju slične simptome, pa je neophodno kvalificirano dokazati uzročnika. Zaraza se prenosi zaraženim cijepovima. Zato prilikom sadnje valja saditi samo certificirani sadni materijal, jer to garantira sortnost i zdravstvenu ispravnost. U vinogradima sa zaraženih čokota na zdrave, uzročnika bolesti prenosi cikada (mali cvrčak) dugačka 4,8- 6,0 mm. Suzbijanje cikade nije dalo ohrabrujuće rezultate, ali se na taj način usporava širenje fitoplazme. Sigurnu determinaciju uzročnika i prisutnost vektora može vam besplatno napraviti Zavod za zaštitu bilja – Zagreb Rim 98 (dr. sc. Željko Budinščak,“c 01 2311640).

dr.sc. Bogdan CVJETKOVIĆ, prof. emer.

Prethodni članakGdje nabaviti lozne cijepove crnih sorata?
Sljedeći članakObjavljen natječaj za obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.