U Vukovarsko-srijemskoj županiji, krajem listopada, održan je javni prosjed nezadovoljnih slavonskih poljoprivrednika.

Više od 300 poljoprivrednika okupilo se na prosvjedu i javno iskazalo nezadovoljstvo odlukama i mjerama koje poduzima Ministarstvo poljoprivrede kako bi se zaustavilo širenje afričke svinjske kuge zbog koje je od ljeta eutanizirano oko 30 000 tisuća svinja, odnosno otprilike 3% ukupnog fonda svinja u RH. Mirnim prosvjedom slavonski poljoprivrednici željeli su upozoriti vladajuće i nadležne institucije da se, prema navodima organizatora, donose veterinarski upitne, ali i životno devastirajuće odluke kojima se ugrožava opstojnost poljoprivrednih gospodarstava koja se bave svinjogojstvom, ali i tradicija svinjokolje u Slavoniji.

OGLAS

Nezadovoljni poljoprivrednici okupili su se u Retkovcima, naselju u općini Ivankovo, u Vukovarsko-srijemskoj županiji i u koloni od 50-ak traktora uputili se prema Vinkovcima gdje su u središtu grada u simbolično vrijeme 5 do 12, organizatori prosvjeda, Stožer za spas hrvatskog sela, poručili da neće odustati od zahtjeva koji su upućeni Vladi i Ministarstvu poljoprivrede, da se prestane s eutanazijom zdravih svinja, da se dopuste svinjokolje i prometovanje zdravih životinja te da se ponište kategorizacije svinjogojskih gospodarstava. Prosvjednici smatraju kako je na djelu uništavanje sela, tradicije i seljaka i pozivaju i ostale stanovnike Hrvatske da ustanu i pruže otpor političkim odlukama, stoga su najavili još masovnije prosvjede.

Ministrica poljoprivrede, Marija Vučković osvrnula se na prosvjede, ali i pokretanje postupka njezinog opoziva u Hrvatskom saboru i ustvrdila da su kategorizacije jedan od najboljih poslova koji je Ministarstvo poljoprivrede moglo napraviti u posljednjih nekoliko godina i da se bilježi stagnacija broja slučajeva, ali i širenja u nova sela.

Imamo saznanja o nezakonitim premještanjima svinja i dogodio se povratak kuge u Cerni nakon što je dva mjeseca bila čista, a utvrđeno je da je bilo nezakonitog premještanja iz Andrijaševaca. Imali smo radnje i u Ivankovu, rekla je Vučković i za premještanje životinja ukazala da bi iza toga mogle stajati “osobe s desnim opcijama”, a iz tih krugova se i potaknuo njezin opoziv.

Ministrica je ustvrdila da su kritike na njezin i na račun ministarstva netočne i da će pogođeni svinjgojci koji ispunjavaju uvjete biti obeštećeni.

Do sada je isplaćeno nešto više od 2 milijuna eura za 400 posjednika, a ide i mjera za još 100 posjednika. Podupiremo i s pet milijuna eura potpora za klanje tih svinja. Kada se sve zbroji onda te direktne mjere premašuju cifru od 30 milijuna eura. One još nisu isplaćene, a bit će kad se zadovolje uvjeti, najavila je ministrica Vučković.

Prethodni članakAfrička svinjska kuga – je li situacija izmakla kontroli?
Sljedeći članakKako ostvariti najbolju potporu u sektoru vina?
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.