Na okućnici koja je u blizini šume rastu mi divlje kupine i trubasti jasmin, koje teško suzbijam. Molim za sredstvo i način primjene za suzbijanje tih drvenastih korova. Posadio bih običnu kupinu. Zanima me hoće li i obična kupina davati puno plodova?
ODGOVOR
Divlja kupina (Rubus fruticosus) (višegodišnji grm) i trubasti jasmin (Campsis radicans) (listopadna drvenasta penjačica) mogu biti poželjne višegodišnje biljne vrste uz okućnice ako se rezidbom pravilno održavaju. Ali, u ovom slučaju pretplatnik traži sredstvo kojim bi suzbijao ove drvenaste korove na okućnici. U Fitosanitarnom Informacijskom Sustavu (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede radi suzbijanja divlje kupine i trubastog jasmina u našoj zemlji nema registriranih herbicida.
Međutim, mogu se koristiti neselektivna herbicidna sredstva kojima je dopuštenjem za primjenu moguće suzbijati šume, grmlje i žbunje. To su djelatne tvari glifosat, pelargonska kiselina i pikloram. Pritom je moguće za amatersku primjenu u poljoprivrednim ljekarnama nabaviti mala pakiranja glifosata (Glyphogan SL) i pelargonske kiseline (Beloukha Garden EC) (bez iskaznice o položenom ispitu održive uporabe pesticida). Djelatna tvar glifosat je sistemični herbicid koji primjenom u više navrata suzbija višegodišnje i napasne korova (aplikacija pripravka Glyphogan 4 % uz dodavanje 5 % otopine UREA-e).
Djelatna tvar pelargonska kiselina (u pripravku Beloukha Garden EC) pokazuje samo kontaktni učinak, ali ne suzbija višegodišnje korove u korijenu. Jedini registrirani sistemičan herbicid – arboricid za suzbijanje trajnih korova s dubokim korijenom (drvenasti korovi, šiblje) u našoj zemlji je Tordon SL (pikloram). Registriran je samo za profesionalnu primjenu (kupnja samo uz iskaznicu o održivoj uporabi pesticida). Naglašeno je fitocidan i perzistentan (12-18 mjeseci) (na tretiranim površinama zabranjeno je 12 mjeseci uzgajati i nadosađivati biljke).
Ako uz okućnicu raste divlja kupina, očekujemo da na istom terenu uspijeva i obična ili “uzgojena” kupina. Novije sorte kupina bez bodlji daju i veće prinose plodova od divlje kupine. One traže uzgoj uz oslonac te redovite mjere njege (rezidba, gnojidba, zaštita od bolesti i štetnika). Za razliku od divlje kupine, plemenite sorte su osjetljive na neke neželjene organizme. Na području središnje Hrvatske često se javljaju kupinova grinja (Acalitus). Zatim različiti uzročnici prijevremena sušenja i propadanja izdanaka (npr. Didymdella, Septocyta); žuta hrđa (Kuehneola) te siva plijesan ili trulež plodova kupina (Botrytis).