Molim pomoć s drenažom oko kuće. Mora li se betonirati dno kanala, koliko se mora ići ispod temelja, mora li ići folija ljepenka koja se vari na spoju ispod čepaste folije? Obzirom da nemam dubok temelj, mogu staviti 1 komad na zid i dno, je li tako u redu napraviti? Također me zanima treba li s druge strane kanala, tj. nasuprot temelja odvojiti tlo od „batude“-kamena. Kada se obloži kanal, polaže se perforirana cijev, ali kojeg promjera? Je li potrebno na vrhu, ispod ispunjenog kanala, čime i kako, prekriti kanal?
Uz pretpostavku da se radi o drenaži okućnice, tj. hortikulturnog prostora parcele na kojoj se nalazi kuća (za drenažu građevinskog dijela parcele kontaktirati građevinara) potrebno je iskopati drenažni kanal širine 20-tak cm, dubine 80 cm i nagiba 2-3%. Na dno kanala postaviti hidraulički filtar materijal (npr. šljunak ili tucanik frakcije 5-30 mm) u sloju 10-tak cm, zatim postaviti drenažnu cijev (Ø 65 ili 80 mm) i nju obložiti istim hidrauličkim filtar materijalom u sloju debljine 20-tak cm, a zatim kanal do površine tla ispuniti s tlom od iskopa. Budući da razmak drenažnih cijevi određuje više elemenata, u ovakvim situacijama moguće je razmak prilagoditi obliku i veličini parcele za koju nisu navedeni podaci. Ako drenažne radove provodite na lijepo razvijenom travnjaku, te vam ga je žao uništiti, moguće je najprije pažljivo ukloniti travnjak na način da ga se za širinu drenažnog kanala isječe i namota poput tepiha, a po završetku svih radova vrati na dovoljno vlažan i nabijen vrh drenažnog kanala.

prof. dr. sc. Gabrijel ONDRAŠEK

Prethodni članakOvogodišnja Ambienta održava se od 11. do 15. listopada
Sljedeći članakZašto za uzgoj kupina nisu dobra područja koja su povremeno naplavljena?
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.