Od postojećih 12 košnica namjeravam imati do 30, pa me zanima koje su moje obveze prema državi, i naravno, još me zanima kako mogu ostvariti neki poticaj ako postoji? Pčelar sam početnik i još nisam nigdje upisan.
Odgovori na vaš upit o poticajima u pčelarstvu nalaze se u “Pravilniku o uvjetima i načinu provedbe posebnih mjera pomoći za sektor pčelarstva u 2014. godini prema nacionalnom pčelarskom programu za razdoblje od 2014. do 2016. godine”. Navedeni Pravilnik objavljen je u Narodnim novinama broj 106 od 23. 8. 2013., a izmjene i dopune istog u broju 142 od 29. 11. 2013. godine. Njima se propisuju potrebni uvjeti, kriteriji i načini za ostvarivanje prava na novčanu potporu sektoru pčelarstva u 2014. koja je predviđena Nacionalnim pčelarskim programom. Uz navedeno preporučam posjet i učlanjenje u neku od pčelarskih udruga na vašem području preko koje se jednostavnije mogu realizirati potrebni uvjeti za ostvarenje potpora kao što je i upisivanje u Katastar pčelinjaka.

Kruno LAŽEC, dr. vet. med.

Prethodni članakPojava influence ptica kod Vinkovaca
Sljedeći članakKoliko mora biti udaljena od prometnice površina za ekološku proizvodnju?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.