Vlasnik sam kuće i moj otac je stjecajem životnih okolnosti uselio u nju prije 4 godine. Kako sam samohrana majka, a s vremena na vrijeme i nezaposlena jako mi je teško skrbiti se o svima, jer mi otac nigdje nikada ne radi. Ima 60. godina, ali nebrigom nema nikakvu mogućnost ostvarivanja mirovine. Ne daje za hranu, režije, ne brine se o kućanstvu (popravci i sl.), ne razgovara sa mnom i ne želi iseliti iz kuće. Što da učinim, jer mu ne želim izbaciti stvari na ulicu već zakonski to učiniti. Također nije uračunjiv s novcima. Može li mu se oduzeti pravna sposobnost s tim, da mu država bude skrbnik, jer ja nisam u mogućnosti?
Ukoliko želite zakonskim putem iseliti oca iz stana, na raspolaganju vam stoji podizanje tužbe radi iseljenja pred nadležnim Općinskim sudom. Ako niti nakon pravomoćnosti presude radi iseljenja otac ne želi iseliti iz kuće, preostaje mogućnost ovrhe radi iseljenja, odnosno prisilni način izvršenja presude. Vezano za pitanje oduzimanja pravne sposobnosti, napominjem da u hrvatskom zakonodavstvu postoji samo mogućnost oduzimanja poslovne sposobnosti i to djelomično ili potpuno lišenje poslovne sposobnosti. Taj postupak mogu pokrenuti bračni drug osobe o kojoj se vodi postupak, krvni srodnici ili sam sud po službenoj dužnosti. Radi zašitite pojedinih osobnih i imovinskih prava i interesa centar za socijalnu skrb imenovat će posebnog skrbnika osobi za koju je podnesen prijedlog za lišenje poslovne sposobnosti. Skrbnik samostalno obavlja poslove redovitog upravljanja štićenikovom imovinom, a za poduzimanje važnijih mjera glede osobe, osobnog stanja ili zdravlja štićenika kao i poslova, koji prelaze redovito poslovanje imovinom i pravima štićenika, skrbniku je potrebno prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb. Skrbnikom se imenuje osoba koja ima osobine i sposobnosti za obavljanje skrbništva i koja pristane biti skrbnikom, međutim, ako to zahtijevaju okolnosti slučaja i dobrobit štićenika, centar za socijalnu skrb može odlučiti da neposredno obavlja dužnost skrbnika i u tu svrhu imenuje osobu zaposlenu u tom centru. U praksi je uobičajeno da je skrbnik netko od članova obitelji, no, kao što je vidljivo, skrbnik može biti i neposredno centar / država.

N. T.

Prethodni članakKakva je međimurska kokoš?
Sljedeći članakSvečano potpisivanje Ugovora o provedbi istraživačkih projekata 14. VIP natječaja
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.