Sudskog vještaka kojeg trebam radi osiguranja dokaza čekamo 20 mjeseci. Već sam bio kod predsjednika suda, njegova zamjenica je rekla da ne može ništa osim poslati požurnicu. To je bilo prije 6 mjeseci. Koliko se razumijem, to je izvanparnični postupak i nije mi jasno zbog čega treba toliko vremena da bi vještak izašao na teren. Da još napomenem, sud je odredio vještaka početkom zahtjeva, ali njemu ni traga ni glasa.
Sud imenuje vještaka i odgovoran je za njegov rad i za poštivanje rokova pri izradi nalaza. Vjerovali ili ne, zna se dogoditi da pojedini službenici na sudu “filtriraju” informacije prema predsjedniku suda. Svaki dokument, požurnicu ili dopis trebate slati preporučeno s povratnicom. Sudac treba najprije saslušati stranke u postupku, te nakon toga predložiti vještake. Stranka u postupku se ne treba složiti s prijedlogom suda. Za vještaka primjenjuju se odredbe ZPP o izuzeću kao i o izuzeću suca. Obratite se pismenim putem predsjedniku suda. Po isteku roka od 15 dana ako ne dobijete nikakav odgovor, obratite se ministarstvu. Na zahtjev stranke sud može rješenjem narediti vještaku da nadoknadi troškove koje je uzrokovao svojim neopravdanim nedolaskom ili neopravdanim odbijanjem da vještači. O takvom zahtjevu sud je dužan odlučiti bez odgode. Žalba protiv toga rješenja ne odgađa ovrhu. Vještaci za svoj rad odgovaraju i predsjedniku županijskog suda kod kojeg su registrirani. U praksi se predsjednik županijskog suda oslanja na mišljenje procesnog suca, pa taj nadzor zapravo ne postoji.

(M. D.)

Prethodni članakZastara potraživanja za sudske troškove u parnici
Sljedeći članakZapočelo izdavanje odluka o dodjeli sredstava po natječajima za operacije u okviru mjere 4 Programa ruralnog razvoja
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.