U vinogradu na Barbari Viničkoj nalazi se marelica stara 100 godina i počela se sušiti, nikad nije bila prskana, nije bila bolesna i plodovi su joj vrhunske kvalitete. Zanima me na koju podlogu se takva marelica može cijepiti, može li se cijepiti na trninu?
U Republici Hrvatskoj marelica se u većini slučajeva cijepi na džanariku (P. myrobalana), ali ta podloga ima brojne nedostatke zbog kojih nije za preporuku. Stoga je bolje upotrijebiti sjemenjak šljive (čačanska ljepotica ili stanley), a u obzir dolazi i trnina. Kod uporabe trnine moguća je pojava slabije podudarnosti. Upotrijebite li sjemenjak šljive, obvezno obavite cijepljenje na visini od 60-80 cm od tla.

prof. dr. sc. Tomislav JEMRIĆ

Prethodni članakObjavljen natječaj za obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama
Sljedeći članakPožar u kući i komplikacije s ostavinom
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.