Krajem proljeća 2018. u različitim je medijima objavljena vijest o štetama od uzročnika „crvljivosti“ češnjaka koju su zabilježili tržni proizvođači u Slavoniji. Unatoč tome što su poduzeli preporučene mjere aplikacije dopuštenim insekticidima. Nažalost, zbog globalnih klimatskih promjena protekla je zima 2017./18. značajno odstupala od očekivanih vrijednosti prema izmjerenim oborinama i prosječnim temperaturama zraka. Moguće je da se uzročnici crvljivosti zimskog lukovičastog povrća razvijaju već tijekom siječnja (npr. češnjakova muha).
U takvim uvjetima kalendarski program usmjerene zaštite lukovičastog zimskog povrća (npr. zimski luk i češnjak). Prema iskustvima iz ranijih sezona ne daje učinkovite mjere zaštite, bez obzira koje insekticide koristili.
Uzročnici „crvljivosti“ povrća
Među kukcima dvokrilcima (Diptera) zadnjih sezona u humanoj i veterinarskoj medicini bilježimo porast populacija komaraca i obada. Dok se na poljoprivrednim usjevima tek manji dio njihovih ličinki hrani biljnim organima. Značajan dio dvokrilaca su entomofagne vrste, pa ih ubrajamo u vrlo korisne prirodne neprijatelje štetnika. Zbog značajnog uzgoja kupusnjača, lukovičastog i korijenastog povrća u našim krajevima vidimo štete od vrtnih, cvjetnih i golih muha u obliku „crvljivosti povrća“. Opomyzidae, Anthomydae, Psilidae, a najvažnije među njima napadaju kupus, luk, češnjak, poriluk i mrkvu.