Briga o noktima jedan je od ključnih aspekata opće brige o higijeni vašeg krznenog prijatelja. Pravilna njega noktiju ključna je kako biste spriječili potencijalne probleme i osigurali sretne i zdrave šape. Istražit ćemo važnost redovite njege noktiju kod pasa te pružiti smjernice i savjete kako pravilno obavljati ovu rutinsku aktivnost.

Zašto je njega noktiju kod pasa bitna?

Zdravlje šapa: Nokti koji su predugi mogu izazvati bol i nelagodu pri hodanju, što može dovesti do promjena u držanju tijela vašeg ljubimca i dugoročnih problema s mišićima i zglobovima.

OGLAS

Prevencija infekcija: Dugi nokti često se lako oštećuju, što može otvoriti put bakterijama i uzrokovati infekcije.

Prevencija unutarnjih problema: Dugi nokti također mogu utjecati na nepravilan položaj prstiju, što može uzrokovati bolove i nelagodu.

Održavanje kućnog reda: Redovita njega noktiju važna je za održavanje higijene u domu, sprječavajući ogrebotine i ozljede po podovima i namještaju.

Foto: purina.com

Što se nalazi unutar psećeg nokta?

Prije nego krenemo na rezanje, moramo znati što se nalazi unutar psećeg nokta. Unutar psećeg nokta nalaze se živci i krvne žile što je vidljivo na psima koji imaju bijele nokte (svijetlo ružičasto obojenje), dok kod onih sa crnim pigmentiranim noktima je teže uočljivo. U slučaju da zarežete preduboko te tako prouzročite krvarenje, sterilnom gazom pritisnite na to mjesto dok ne prestane.

Foto: diaqnoz.az

Kada treba rezati nokte?

-Ako čujete kloparanje noktiju vašeg ljubimca dok hoda po tvrdoj podlozi, to je znak da su nokti predugi.

-Ako primijetite da vaš pas hoda neprirodno ili izbjegava pritisak na šape, to može ukazivati na preduge nokte.

-Pogledajte nokte vašeg psa. Ako primijetite da nokti izlaze previše od živaca, vrijeme je za rezanje.

Kako pravilno rezati nokte?

1. Priprema:

Prije početka, uvjerite se da imate odgovarajuće alate: škare ili kliješta za rezanje noktiju, sterilnu gazu za zaustavljanje krvarenja ako dođe do oštećenja živca u noktu.

2. Postupak rezanja:

Nježno uhvatite šapu vašeg psa i pregledajte nokte. Režite samo vrhove noktiju, izbjegavajući rezanje preblizu živca u noktu (rožnatog dijela). Ako niste sigurni koliko rezati, postupno skraćujte nokte dok ne postignete željenu duljinu.

3. Nagrađivanje i strpljenje:

Nagradite ljubimca poslasticama nakon uspješnog rezanja noktiju kako biste stvorili pozitivno iskustvo. Budite strpljivi, pogotovo ako je vaš pas postane nervozan ili osjetljiv.

Foto: petmania.ie

Zdrave šape, sretan pas

Pravilna njega noktiju kod pasa ključna je za opće zdravlje i sreću vašeg ljubimca. Redovito rezanje noktiju ne samo da sprječava nelagodu i bol, već i doprinosi održavanju higijene u domu. Ako niste sigurni kako pravilno rezati nokte, konzultirajte se s veterinarom ili iskusnim groomerom. Sretno održavanje čistih šapa vašeg psa!

Prethodni članakInovacije budućnosti – više hrane s manje resursa
Sljedeći članakDa li je kupanje mačaka zaista nužno?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.