Krastavost je bolest je “aktivna” od stadija otvaranja pupova pa sve do kasne jeseni, odnosno završetka berbe. Na netretiranim stablima tijekom 2004., 2005. i 2006. godine zabilježene su potpune štete (gubitak 100 posto uroda na sortama zlatni delišes, gloster, mutsu, gala, breaburn, granny smith i dr.), a razdoblje usmjerene kemijske zaštite u epidemijskim godinama traje gotovo šest mjeseci. Na krastavost su osobito osjetljivi tek zametnuti plodovi kruške, jer vrsta Venturia pyrina prezimi na stablima u nesavršenom stadiju (micelij u rak-ranama).

Razvoj bolesti

Većina prosječnih potrošača jabuke nema nikakve realne spoznaje kako veliku opasnost predstavlja krastavost za većinu sorata jabuke. Bolest se lako prepoznaje po mrljama (krastama) na inficiranu lišću i plodovima (vidi slike). Prezimljava na zaraženom otpalom lišću. Tijekom kišnih proljetnih dana (potkraj ožujka, travanj, svibanj i početkom lipnja) “oslobađaju” zimske spo- re i omogućuju tzv. “primarne zaraze” u voćnjacima.

Prema višegodišnjim klimatskim prosjecima za središnji i sjeverozapadni dio Hrvatske, od desetak su godina 2-3 iznimno povoljne za razvoj krastavosti. To su iznadprosječno vlažne ili epidemijske godine. 1 – 2 su nepovoljne (vruće i suhe sezone). Dok pet je godina prosječno uz srednji intenzitet razvoja bolesti. Protekle 2006. godine smo u Međimurju u razdoblju 26.4.- 10.6. zabilježili čak 30 dana s optimalnim uvjetima za širenje bolesti. Ukupno je u tom razdoblju palo nešto više od 240 mm kiše.

Prema zbroju prosječnih dnevnih temperatura potrebnih za aktivnost prezimljujućega primarnog potencijala krastavosti, najkritičnije je razdoblje zabilježeno 10.4.- 28.7.2006. Prve znakove krastavosti jabuke zabilježili smo na netretiranim stablima u središnjem Međimurju na sorti zlatni delišes dana 4. svibnja (na nekim lokalitetima središnje Hrvatske simptomi bolesti su se pojavili već potkraj travnja), a početkom lipnja zaraza lišća na netretiranim voćkama bila je veća od 60 posto.

Protekle se godine, kao i prethodne 2005., krastavost do početka berbe zbog obilnih ljetnih oborina (osobito u kolovozu) tzv. sekundarnim infekcijama proširila i 100 posto oštetila nezaštićene plodove. Stoga se 2005. i 2006. u posljednjih dvadesetak smatraju najpovoljnijom za razoj krastavosti. Kod mnogih je voćara diljem Hrvatske zabilježena zaraza plodova i štetnost veća od 30 posto. Zbog jačega prezimljujućeg potencijala bolesti valja upozoriti na neke posebnosti u zaštiti jabuka protiv krastavosti.

Zbog blage zime i povremenih oborina, već potkraj 1.mj.2007. zbroj prosječnih temp. je viši od 0 °C bio veći od 170 °C. Što jamči dobro prezimljenje i oblikovanje brojnih plodišta uzročnika na prošlogodišnjem inficiranom lišću.

(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)

Prethodni članakHranidba prasadi
Sljedeći članakFormiranje brajde, pergole…
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.