Kadulja je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka kojoj zbog izvanrednih ljekovitih svojstava popularnost ni danas ne blijedi. Poznata je i kao biljka koja pridonosi dugovječnosti, a njen aromatičan, jak i oštar okus jelima daje posebne okuse.
Ljekovita kadulja, prava kadulja, divlji kuš ili žalfija (Salvia officinalis L.) je višegodišnji polugrm visine 30-70 cm, s jakim korijenom i četverobridnom drvenastom stabljikom u donjem, a zeljastom u gornjem dijelu. Listovi su uski, eliptični, s dugom peteljkom, na stabljici smješteni nasuprotno. Ljubičasti cvjetovi razvijaju se u svibnju i lipnju na vrhu ogranaka skupljeni u rahle pršljenaste cvatove. Cijela je biljka prekrivena gustim dlakama, što joj daje sivozelenu do srebrnu boju.
Samoniklo raste na kamenitom tlu po našem priobalju i otocima, pokrivajući često prostrane površine poput saga. Poznata je u velikom broju varijeteta, podvrsta, formi i subformi, a za naše područje karakteristična je podvrsta minor, svrstana u tri tipa, sjevernojadranski, srednjojadranski i južnojadranski. Često se i uzgaja.
Priprema čaja od kadulje
1 žličicu kadulje staviti u 2,5 dl kipuće vode i kuhati otklopljeno na laganoj vatri 3 minute. Procijediti nakon 5-10 minuta. Piti 2-3 šalice čaja tijekom dana, kod dišnih tegoba zaslađene medom. Čaj koji se koristi za grgljanje ili ispiranje bit će djelotvorniji pripremljen kao oparak. Žlicu suhih, usitnjenih listova kadulje preliti s 2,5 dl kipuće vode i poklopiti. Procijediti nakon pola sata.
U narodnoj se medicini kod kašlja preporučuje list kadulje kuhan u mlijeku i zaslađen medom. Pripremi se šalica pripravka koji se uzima tijekom dana na žlicu. Jaki čaj od kadulje koristi se za vaginalna ispiranja kod problema s gljivičnim oboljenjima, najčešće je to Candida.
Čaj kod prekomjernog znojenja
✦80 g lista kadulje
✦10 g poljske preslice
✦10 g korijena odoljena
✦2 čajne žlice mješavine staviti u 2,5 dl hladne vode, zagrijati do vrenja, kuhati minutu, dvije u otklopljenoj posudi, maknuti s vatre i procijediti nakon 5 minuta. Piti dvije šalice čaja tijekom dana.
Vino s kaduljom
100 grama sitno isjeckanih listova kadulje staviti u litru kvalitetnog crvenog vina. Ostaviti zatvoreno 15 dana uz svakodnevno protresanje, a zatim procijediti. Piti tri puta dnevno po malu čašicu vina poslije jela za smirenje i brži oporavak nakon bolesti. Kadulju treba uzimati za vrijeme trajanja tegoba i to u propisanim količinama. Kod velikih količina (više od 15 g dnevno) ili upotrebe kroz duže vremensko razdoblje može se pojaviti suhoća usta, znojenje, ubrzano bilo i nesvjestica. Ne preporučuje se u trudnoći (velike količine tujona mogu uzrokovati pobačaj) kao ni kod epilepsije.
Eterično ulje kadulje
Ulje od kadulje dobiva se vodenom destilacijom mladih, još zelenih grančica i listova, ubranih neposredno prije cvatnje biljke. Koristi se za masažu, inhalacije, u kupkama, difuzerima i mirisnim lampama.
Za masažu se 5-7 kapi eteričnog ulja dodaje u 50 ml nekog bazičnog ulja:
maslinovog, bademovog, ulja kukuruznih klica itd. Masaža djeluje opuštajuće, a osobito je djelotvorna kod zastoja krvotoka u nogama. Posebno se preporučuje ženama kod PMS simptoma i tegoba menopauze. Eterično ulje kadulje se za masažu obično koristi u kombinaciji s drugim uljima. Inhalacije uljem kadulje, često u kombinaciji s drugim uljima sličnog djelovanja, vrlo su djelotvorne kod upale sinusa.
Kadulja kao začin u kuhinji
Kadulja se često koristi kao začin u kuhinji, osobito kod pripreme masnih jela, jer osim arome koju koju daje jelima djeluje i na bolje izlučivanje žuči te olakšava proces probave. Kao začin se koriste svježi i suhi listovi bez peteljke, cijeli ili usitnjeni. Svježi listovi su ukusniji i manje opori. Njihova aroma najbolje dolazi do izražaja ako se prije dodavanja jelu malo poprže na ulju ili maslacu. Kadulju treba dozirati pažljivo i ne pretjerano miješati s drugim zacinima.
Dodaje se juhama, jelima od povrća, mladom siru, umacima za tjesteninu, ribljim jelima, jelima od teletine, janjetine, peradi, mljevenom mesu i iznutricama (osobito telećim jetricama). Može se koristiti kod pripreme pizze umjesto origana. Ražnjici s listićima kadulje izme u komadića mesa imat će jedinstven okus. Cvjetovi se koriste za ukrašavanje jela i kao dodatak salatama.
U Italiji je posebno popularno jelo Saltimbocca, teleci odresci obloženi listićima kadulje i omotani pršutom.
Pohani listovi kadulje
Sastojci: 20-30 listova kadulje, 100 g brašna, 2 žlice maslinovog ulja, 4 žlice tople vode, malo soli, 1 bjelanjak i ulje za prženje.
Priprema: listove kadulje oprati i osušiti. Izmiješati kremasto tijesto od brašna, soli, maslinovog ulja i vode te ga ostaviti 1-2 sata u hladnjaku. Nakon toga pažljivo umiješati snijeg od bjelanjaka. Listove umakati u tijesto i pržiti u vrucem ulju 2-3 minute dok ne požute. Odlagati ih na papirnati ubrus da se ocijedi višak masnoće i poslužiti tople.
Umak za tjesteninu i njoke od kadulje i sira
Sastojci: 200 g gorgonzole, 400 ml vrhnja za kuhanje, 1-2 žlice maslinovog ulja, 2-3 grančice kadulje, 1 manja glavica luka, 1 režnjić cešnjaka.
Priprema: lagano popržiti listiće kadulje na zagrijanom maslinovom ulju i izvaditi ih na tanjur. U istom ulju nastaviti pržiti usitnjeni luk dok ne omekša, dodati mu cešnjak i gorgonzolu narezanu na kockice te sve zaliti vrhnjem i miješati dok se sir ne otopi, a umak ne zgusne. Začiniti po ukusu i preliti po tijestu ili njokima. Ukrasiti listićima kadulje.