U organizaciji Centra dr. Rudolfa Steinera, Međimurske prirode i Turističke zajednice Međimurske županije, od 16. do 17. prosinca 2024. godine održani su Dani Eko Regije/Bio districts – panel o zelenoj tranziciji, manifestacija posvećena održivom razvoju te ekološkoj i biodinamičkoj poljoprivredi.

Događaj je okupio stručnjake, predstavnike institucija, lokalne i međunarodne partnere, poljoprivrednike i OPG-ove kao i akademsku zajednicu, s ciljem razmjene znanja i iskustava o ključnim temama za budućnost.

Važnost povezivanja svih razina društva

Na svečanom otvaranju koje je održano u Centru održivog razvoja na Međimurskom veleučilištu prisutne je pozdravila dr. sc. Dijana Posavec, ravnateljica ustanove Centar dr. Rudolfa Steinera, naglasivši važnost povezivanja svih razina društva u procesu zelene tranzicije. Uvodne govore održali su i izv. prof. dr. sc. Igor Klopotan, dekan Međimurskog veleučilišta, te u ime Međimurske županije pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Darko Radanović.

Mjere za poticanje ekološke i biodinamičke poljoprivrede

Središnji dio manifestacije bila je panel rasprava na kojoj su sudjelovali istaknuti stručnjaci iz područja ekološke poljoprivrede i održivog razvoja. Gordana Gorupić Šarić, voditeljica Odjela za okolišno prihvatljivu poljoprivredu Ministarstva poljoprivrede, predstavila je ključne mjere i novitete usmjerene na poticanje ekološke i biodinamičke poljoprivrede. Istaknula je kako Europska unija i dalje ima za cilj povećanje udjela ekološke proizvodnje na 25 % do 2030. godine. Hrvatska nastoji doseći 14 %, s trenutnim udjelom između 8 i 9 %.

Josip Kraljičković, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Zagrebačke županije, pohvalio je homogenost Međimurske županije u razmišljanju i volji. Naglasio je kako ekološka poljoprivreda ima svoje izazove, no da isto tako postoji mogućnost nametanja ključnih politika kroz strateške dokumente.

Emil Tuk, predstavnik Grada Zagreba, podijelio je svoja pozitivna iskustva u pokretanju Ekološke tržnice u Zagrebu. Govorio je o važnosti pristupanja Grada Zagreba Milanskom paktu, čiji fokus je između ostalog smanjenje otpada od hrane. Prema procjenama, u Republici Hrvatskoj godišnje nastane oko 400.000 t otpada od hrane ili više od 70 kg po stanovniku.

Prof. dr. sc. Ivica Kisić, profesor Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, istaknuo je kako Europa trenutno ne osjeća probleme s hranom u istoj mjeri kao drugi dijelovi svijeta. Dodao je da je nužno promijeniti percepciju o selima i ruralnim područjima kako bi se mlađe generacije potaknule na povratak poljoprivredi.

Klaus Bauernfeind, predsjednik Bio Regije Mühlviertel iz Austrije, predstavio je iskustva svoje regije i naglasio važnost društvenog utjecaja u osnivanju ekoregija. Opisao je njihov način rada i upozorio na izazove poput logistike, koji zahtijevaju sustavan pristup i suradnju.

Dani Eko Regije

Rasprave o ulozi mladih u lokalnih zajednica

Panelisti su raspravljali o definiranju ekoregija, izazovima provedbe Green Deal strategije, te ulozi mladih i lokalnih zajednica u procesu zelene tranzicije. Bauernfeind je naglasio kako je ključ uspjeha njegove regije kao najbolje eko regije u Austriji snažno partnerstvo i kontinuirano educiranje građana.

Zanimljivi trenutak programa bio je i prikaz kratkog videa u kojem su mladi iz Međimurja podijelili svoje viđenje zelene i održive budućnosti. Film je naglasio važnost angažiranja budućih generacija u stvaranju održivog društva.

Događaj je zaključen zajedničkim dogovorima o budućim koracima za unaprjeđenje suradnje i provedbe zelenih inicijativa. U okviru spomenute manifestacije u ustanovi Centar dr. Rudolfa Steinera, 17. prosinca 2024. godine održana je besplatna edukacija na temu Uvod u biodinamičku poljoprivredu namijenjena poljoprivrednicima i OPG-ovima.

Ravnateljica Centra Rudolf Steiner, dr. sc. Dijana Posavec

Edukaciju je održala ravnateljica ustanove Centar dr. Rudolfa Steinera dr. sc. Dijana Posavec. Prisutni su imali priliku saznati više o temeljnim metodama i praksama biodinamičkog načina uzgoja. Ona polazi od holističkog pristupa gospodarstvu kao cjelovitom, samoodrživom organizmu. Dani Eko Regije pokazali su kako suradnja na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini može rezultirati stvaranjem održivih rješenja i jačanjem kolektivne svijesti o važnosti zelene tranzicije.

Dani Eko Regije

Tekst i foto:

Ustanova Centar dr. Rudolfa Steinera

Prethodni članakEkskluzivni Vinart Petit Tasting u Petom kupeu
Sljedeći članakRobustan polunošeni plug za profesionalce
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.