Mogu se čuti i izjave kako se jeftino kupljene uvozne jabuke prodaju ispod cijene domaće i na taj način konkuriraju hrvatskoj jabuci. Uvijek su takvi naslovi poduprti pokojom izjavom hrvatskih stručnjaka, ili nekog drugog voćarskog djelatnika zastupljenog u medijima. Kako bismo razmotrili mogućnost da netko čuva dvije godine jabuku u hladnjači, pa je onda prodaje, analizirat ćemo cijene jabuke u maloprodaji i otkriti gdje se nalazi razlika cijene jabuka između one cijene koju smo dobili kad smo je predali u hladnjaču do one prodajne cijene u lancima.
Kakve su cijene jabuka u hipermarketima?
Od mnoštva sorata izdvojit ćemo samo dvije sorte: zlatni delišes i idared: Idared 1. klase, pakiran u kartonskoj ambalaži se cijeni po 6, 7 ili 8 kn/kg. Idared 2. klase u vrećici s 2 kg jabuka po 10 ili 11 kn (5,00-5,50 kn/kg). Zlatni delišes 1. klase u kartonu se prodaje po 8, 9 ili 10 kn/kg, Zlatni delišes 2. klase u vrećici s 2 kg jabuka po 11 ili 12 kn (5,50-6,00 kn/kg) Voćari,kad gledaju te cijene, pitaju se gdje je razlika od veleprodajne cijene koju otkupljivači plaćaju voćarima do ove cijene u dućanu? Gdje je razlika cijene od 2 kn/kg do 10 kn/kg? Analizirajmo što se nalazi u strukturi cijene jabuka koju kupimo u hipermarketu:
1. PDV od 25%
2. marža hipermarketa, s raznim superrabatima, sudjelovanjem u marketingu i sl.
3. ambalaža u koju jabuka ide i to karton, vrećica, drvena gajba i sl.
4. trošak sortiranja
5. transport jabuke i to od hladnjače do hipermarketa, te od voćnjaka do hladnjače
6. trošak hlađenja i to kroz struju, trošak materijala (Smartfresh i slično)
7. investicija i trošak kredita
8. trošak jabuke kupljene od voćara
Analizirat ćemo najprije cijenu jabuke od hipermarketa do hladnjače. Ako je cijena jabuke 10 kn/kg, onda odmah trebamo odbiti PDV u iznosu od 25%, odnosno u konkretnom slučaju je to 2 kn. Došli smo do 8 kn. Marža hipermarketa je od 25%-30%. Računat ćemo da je prosjek 30%. Ako oduzmemo 30% marže od 8 kn dobijemo 6,15 kn. Ako uzmemo u obzir razne rabate, udjele u marketingu kojim hipermarketi opterećuju otkupljivače, možemo zaokružiti tu cijenu na 6 kn/kg. To je dakle cijena po kojoj otkupljivač fakturira jabuku hipermarketu za jabuku, čiju prodajnu cijenu vidimo da je 10 kn/ kg. To je apsolutno prvoklasna jabuka bez primjedbe od strane hipermarketa. Ambalaža za jabuku kojoj analiziramo cijenu je kartonska ambalaža s podloškom. Cijena takve ambalaže je oko 0,80 kn/kg. Računamo: 5,55 – 0,80= 4,75 kn/kg. Trošak sortiranja se obično kreće u našim hladnjačama od 0,20 do 0,25 kn/kg. Uzet ćemo da je cijena sortiranja 0,25 kn/kg. 4,75 kn – 0,25 kn = 4,50 kn/kg. U idućem broju nastavit ćemo analizu troškova otkupljivača, te ćemo konačno zaključiti zašto nema nikakvog racionalnog razloga za čuvanje jabuke dvije godine.
Drugi dio članka možete pročitati OVDJE