Iako je Istra već nekoliko godina proglašavana najboljom maslinarskom regijom na svijetu, prema izboru cijenjenog vodiča za maslinova ulja Flos Olei, prvi put u 20 godina, otkad sudjeluju maslinova ulja iz Hrvatske, dogodilo se da u tom vodiču jedno naše ulje postigne 100 od mogućih 100 bodova. Radi se o maslinovom ulju Mate Bianca Belleza s lokacije Zambratija kod Umaga.

Flos Olei u izdanju za 2024. godinu uvrstilo je 500 ulja, od kojih je svega 9 „zaradilo“ maksimalnu ocjenu. Ulje Mate Bianca Bellezza ujedno je i jedno od 9 ulja koje je ušlo u kategoriju „Kuća slavnih“ (Hall of Fame) uz tri iz Španjolske i pet iz Italije.

Ulje od autohtone sorte

Maslinik u Zambratiji osnovao je Mate Vekić krajem 90-ih i to u dobi od 75 godina, a posadio je oko 25 000 stabala maslina, najviše sorte Frantoio, Leccino i Pendolino, no u posljednje vrijeme u masliniku su sve zastupljenije i autohtone sorte autohtonim sorte Buža, Karbonaca i Istarska Bjelica, po kojoj je nagrađeno maslinovo ulje Bianca Belleza i dobila ime. Na imanju je uljara s najsuvremenijim uređajima, a vlasnica Aleksandra Vekić s ukupno 27 tisuća stabala maslina drugi je najveći proizvođač maslinova ulja u Istri nakon porečke Agrolagune.

Iz uljare su zahvalili na ovoj prestižnoj nagradi:

Zajedničke vrijednosti, predviđanja, strast i inovativnost. Ovih 100 od 100 bodova u Flos Olei 2024 za naše ulje Mate postignuće je koje daje smisao našem radu i nadahnjuje nas da se stalno poboljšavamo.

Odlike ulja

Ulje Mate proizvodi se prema jednostavnim i uravnoteženim metodama, no uvijek ukorak s vremenom. Pogodni klimatski i ambijentalni uvjeti te blizina mora stvaraju jedinstven proizvod, originalan i tipičan, bogat mirisima i okusima istarskog podneblja. Ulje Mate Bianca Bellezza ima boju etikete inspiriranu svijetlom bojom pulpe ploda masline. Odlikuju ga intenzivno izražen voćni miris po svježem, zelenom plodu masline, ali i složene mirisne note po tek pokošenoj travi, listu rajčice i svježem zelenom bademu. Početan  blagi okus mijenja se u krepku i postojanu gorčinu i pikantnost, koje su nježno uravnotežene, skladne i elegantne.

Dugo se u ustima osjećaju naglašene, svježe note na badem, pokošenu travu, ljutu papričicu i artičoku. Jasnog je i odlučnog te nadasve zadivljujućeg osjetilnog dojma i doživljaja. Početni nježno gorki tonovi postupno prelaze u završnu pikantnost. Zbog svoje čistoće, odlično se sljubljuje s ribom i mesom na žaru te juhama i čorbama, kao nježan, slatko zaokruženi, temeljni sastojak. Uz ulje Mate, visoke ocjene za svoja ulja dobila je i obitelj Ipša iz Ipši pored Oprtlja i to 99 bodova, a troje njih dobilo je visokih 98 bodova – Olea B.B. iz Rapca, OPG Chiavalon iz Vodnjana i OPG Enio Zubin iz Buščine kraj Umaga. Istra je u najnovijem vodiču zastupljena sa 67 maslinovih ulja i ponovno zbog toga nosi laskavu titulu najbolje maslinarske regije svijeta

Ulje Mate proizvodi se iz maslinika i uljare u Zambratiji kod Umaga, a od 27 000 stabala maslina najviše je sorte Frantoio, Leccino i Pendolino
Ulja Mate
Prethodni članakNikada kvalitetnija aronija ostala neobrana
Sljedeći članakJe li bolje saditi češnjak u jesen ili u proljeće?
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.