Navedenim stručnim člankom dajemo prikaz prednosti koje za poljoprivrednike donosi izdavanje Elektroničke poljoprivredne iskaznice (EPI). Njezino izdavanje propisano odredbama Pravilnika o upisu poljoprivrednika (Narodne novine, broj 62/2019, 91/2020 i 80/2023).

Elektronička poljoprivredna iskaznica (EPI) koju izdaje Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRR – https://www.apprrr.hr/) predstavlja službeni dokument Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske (https://poljoprivreda.gov.hr/ koji služi za poslovanje bez papira, odnosno štedi vrijeme i potrebna financijska sredstva (izgled iskaznice – Prilog 1.). Elektronička poljoprivredna iskaznica (EPI) zamjenjuje sve do sada postojeće kartice koje su poljoprivrednici do sada koristili. To su kartice za:

  1. plavi dizel
  2. zelena poljoprivredna kartica
  3. korištenje sredstava za zaštitu bilja

Elektronička poljoprivredna iskaznica (EPI) omogućuje i jedinstvenu identifikaciju s visokim stupnjem sigurnosti, elektroničko potpisivanje dokumenata, siguran pristup sustavu e-Građani, te podnošenje zahtjeva za potporu u ARGONET-u.

Ujedno se elektronička poljoprivredna iskaznica može koristiti za e-Komunikaciju sa sudovima, odnosno za prijavu u eSpis, jer su svi sudovi u Republici Hrvatskoj prešli na elektroničku komunikaciju i s poslovnim subjektima, a u tu svrhu svaki poslovni subjekt treba realizirati dvije osnovne pretpostavke: sva trgovačka društva trebaju u sudskom registru imati upisanu službenu email adresu te trebaju ishoditi vjerodajnicu za pristup sustavu putem NIAS-a. Usluga ‘e-Komunikacija’ omogućava slanje podnesaka i priloga sudu, Zaprimanje sudskih predmeta i uvid u sudski predmet putem Interneta.

Pravna osnova

Pravna osnova za izdavanje Elektroničke poljoprivredne iskaznice (EPI) i korištenje prava obuhvaća:

1) Zakon o trošarinama (Narodne novine, broj 106/2018121/2019144/2021);

2) Pravilnik o primjeni Zakona o trošarinama koji se odnosi na plavi dizel za namjene u poljoprivredi, ribolovu, akvakulturi te na povrat plaćene trošarine na bezolovni motorni benzin za namjene u ribolovu (Narodne novine, broj 1/2019, 80/2020, 125/2022 i 114/2023);

3) Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o primjeni Zakona o trošarinama koji se odnosi na plavi dizel za namjene u poljoprivredi, ribolovu, akvakulturi te na povrat plaćene trošarine na bezolovni motorni benzin za namjene u ribolovu (Narodne novine, broj 1/2019., 80/2020., 125/2022. i 114/2023)

  • Pravilnik o upisniku poljoprivrednika (Narodne novine, broj 62/2019, 91/2020 i 80/2023).

Pravilnik o upisniku poljoprivrednika

Pravilnikom o upisniku poljoprivrednika (Narodne novine, broj 62/19, 91/20 i 80/23) propisuje se način vođenja Upisnika poljoprivrednika, vrste podataka, provjere, način objedinjavanja i dijeljenja podataka iz drugih baza s Upisnikom, način i uvjeti prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda, način vođenja evidencije o proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda, način i rokovi izvještavanja Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju o proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na poljoprivrednom gospodarstvu te izgled, sadržaj i postupak izdavanja poljoprivredne iskaznice (EPI).

Agencija za plaćanja u skladu s člankom 118. Zakona o poljoprivredi (Narodne novine, broj 42/2020, 127/2020, 52/2021, 152/2022 vodi Upisnik koji sadrži podatke o:

– poljoprivredniku (ime i prezime, naziv, organizacijski oblik/pravni status)

– nositelju/odgovornoj osobi poljoprivrednika

– matičnom identifikacijskom broju poljoprivrednika (u daljnjem tekstu: MIBPG)

– osobnom identifikacijskom broju (u daljnjem tekstu: OIB) nositelja/odgovorne osobe poljoprivrednika

– prebivalištu ili sjedištu poljoprivrednika

– kontaktima (fiksni i mobilni telefon i e-mail adresa)

– žiro računu poljoprivrednika

– gospodarskim objektima u sjedištu i izvan sjedišta

– posjedu poljoprivrednog zemljišta

– domaćim životinjama

– poljoprivrednoj mehanizaciji.

Gdje i kako se podnosi zahtjev?

Poljoprivrednik koji se upisuje u Upisnik poljoprivrednika u podružnici Agencije za plaćanja kojoj pripada prema prebivalištu nositelja/odgovorne osobe za fizičke osobe, odnosno prema sjedištu za pravne osobe, u AGRONET sustavu elektroničkim putem popunjava zahtjev za upis, time da mu se po završetku postupka upisa u Upisnik izdaje Elektronička poljoprivredna iskaznica (EPI).

Zahtjev za izdavanje Iskaznice nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednika podnosi osobno u podružnici Agencije za plaćanja ili elektroničkim putem kada se za to ostvare uvjeti, s tim da je obrazac zahtjeva za izdavanje Iskaznice tiskan u Prilogu 4. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio. Iskaznica se izdaje u inicijalnom odnosno redovnom postupku u roku od 14 dana, ubrzanom postupku u roku od 7 dana te u žurnom postupku u roku od 48 sati od podnošenja zahtjeva za izdavanje Iskaznice.

Kod podnošenja zahtjeva ili kod preuzimanja Iskaznice u podružnici Agencije za plaćanja utvrđuje se identitet osobe kojoj se izdaje Iskaznica neposrednom identifikacijom, uz fizičku prisutnost osobe, a temeljem predočene osobne iskaznice. Ako je osoba kojoj se izdaje Iskaznica zahtjev podnijela osobno u podružnici Agencije za plaćanja ili elektroničkim putem, tada Iskaznica i aktivacijski podaci mogu biti poslani i poštom. Međutim, ako osoba ne preuzme Iskaznicu u roku od 120 dana nakon izdavanja Iskaznice, podružnica Agencije za plaćanja će neuručene Iskaznice poništiti i certifikate opozvati.

Osoba kojoj je izdana Iskaznica ne smije dati Iskaznicu drugoj osobi na korištenje, niti smije koristiti Iskaznicu koja nije njegova. Ista se upotrebljava prilikom ostvarivanja prava i obveza u području poljoprivrede kao sredstvo identifikacije uz fizičku prisutnost osobe i na daljinu kod korištenja elektroničkih usluga.

Zahtjev za izdavanje nove Elektroničke poljoprivredne iskaznice (EPI)

Osoba kojoj je izdana Iskaznica dužna je podnijeti zahtjev za izdavanje nove Iskaznice u sljedećim situacijama:

– nastupile su okolnosti koje obuhvaćaju gubitak, krađu ili sumnju u zlouporabu iskaznice

– došlo je do promjene podataka o poljoprivredniku ili osobi imatelju Iskaznice (MIBPG, ime i prezime imatelja Iskaznice)

– istekao je rok važenja Iskaznice

– Iskaznica je oštećena, slomljena ili nije moguće koristiti njen elektronički dio

– imatelj iskaznice je umro ili više nema pravo na Iskaznicu

– poljoprivrednik je prestao obavljati poljoprivrednu djelatnost ili je brisan iz Upisnika

Korištenje Elektroničke poljoprivredne iskaznice (EPI) 

Elektronska poljoprivredna iskaznica – ePI koristi se na isti način kao i GPR kartica plavog dizela, osim dijela koji se odnosi na mogućnosti provođenja glasovne autorizacije u slučaju nemogućnosti elektronske provjere stanja raspoložive količine plavog dizela.

Naime, ako korisnik posjeduje važeću GPR karticu, te ima važeću kvotu, može ju i dalje koristiti na EFT POS mreži Plavog dizela do deaktivacije.

Međutim, kada se korisniku aktivira Elektronska poljoprivredna iskaznica -ePI uz već postojeću GPR karticu, GPR kartica će biti aktivna još 30 dana od dana aktiviranja ePI te će se nakon toga automatizmom deaktivirati u sustavu.

Kako bi korisnici plavog dizela bili u mogućnosti koristiti ePI za kupovinu plavog dizela i u slučaju kad nije moguć upit u stanje raspoloživih količina elektronskim putem FINA je uspostavila mogućnost provjere raspoložive količine Plavog dizela putem govornog automata na broj telefona 01/612-8877 od 0-24 h.

Čitač za korištenje elektroničke poljoprivredne iskaznice

Da bi mogli koristiti elektroničku poljoprivrednu iskaznicu, ali i druge kartice s kontaktnim čipom na kojemu su pohranjeni podaci, potreban je čitač pametnih kartica za računalo, osim ako računalo nije već opremljeno integriranim čitačem. U čitač kartica koji se pomoću USB priključka spoji s osobnim računalom. Umetne se elektronička poljoprivredna iskaznica i pokrene postupak njene aktivacije. Nakon aktivacije iskaznice poljoprivrednici mogu nesmetano koristiti sve njene funkcije, prije svega elektronički podnijeti zahtjeve za potporu u AGRONET-u. Čitač pametnih kartica može se kupiti u svim ovlaštenim trgovinama.

Čitač kartica može se koristiti višestruko, za kartice banaka kojima se ostvaruje pristup internet bankarstvu ili za državne elektroničke usluge poput sustava e-Građani, gdje uz svoju elektroničku osobnu iskaznicu građani mogu podnijeti zahtjev za izdavanje putovnice, vozačke dozvole, prijaviti novorođenče, naručiti liječnički pregled i slično, a bez potrebe fizičkog odlaska na šaltere različitih institucija.

Foto: Arhiva Gospodarski list
Foto: epi.mps.hr
Foto: epi.mps.hr

Prethodni članakOtvorene teme koje dugi niz godina muče poljoprivrednike
Sljedeći članakDonosi li posao stoljeća zaokret u hrvatskoj poljoprivredi?
Alan Vajda, mag. iur
Rođen je 1967. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu, te Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Bio je i jest član raznih nacionalnih odbora, radnih skupina, s bogatim radnim iskustvom. Autor je nekoliko stručnih radova i članaka, te suradnik u Gospodarskom listu. Rođen je 7. travnja 1967. godine u Zagrebu gdje završava Ekonomski obrazovni centar "Boris Kidrič" (srednja stručna sprema - IV stupanj stručne spreme - ekonomist za računovodstveno - financijske poslove), te Pravni fakultet u zagrebu (visoka stručna sprema - VII stupanj stručne spreme - diplomirani pravnik). MEĐUNARODNO ISKUSTVO Član europske mreže za razmjenu podataka između institucija koje se bave stručnim usavršavanjem u pravosuđu pri Vijeću Europe tzv. Lisabonska mreža (2002. - 2003.) Član pregovaračkog tima Vlade Republike Hrvatske za pregovore s Europskom unijom o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (2001. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije pod nazivom Cards 2001, a koji je namijenjen centru za stručno usavršavanje sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika (2002. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije - sudstvo i pravo pod nazivom Obnova 1999. Voditelj projekta Europske komisije Potpora europske komisije sudstvu u području pružanja pravnih savjeta, sudskog sustava i postupanja s predmetima pod nazivom obnova 2000. (2001. - 2002.) Član odbora stručnjaka Vijeća Europe za suradnju na području informacijske tehnologije i prava (cj-it), strasbourg, republika francuska (2001. - 2002.). Član SECI radne skupine u sklopu pregovora o ugovoru o suradnji za sprječavanje i suzbijanje prekograničnog kriminala, Bukurešt, Rumunjska (1998. - 2000.) Član radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT , namijenjenog procjeni učinaka propisa od strane Hrvatske poslovne zajednice (2008. – 2009.) Trener za potrebe aktivnih mjera politike zapošljavanja za potrebe tržišta rada u sklopu IPA projekta Europske unije s ciljem stvaranja centra tržišta rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (2011. - 2012.) Zamjenik člana radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT II namijenjenog provedbi ekonomske procjene učinaka propisa i poboljšanju informiranosti hrvatske poslovne zajednice (2013.- ) Sudionik projekta Europske komisije o europskom socijalnom dijalogu (PEGASE), Brisel (2011. – 2012.) SUDJELOVANJE U RADU DRŽAVNIH INSTITUCIJA Član Nacionalnog odbora Vlade Republike Hrvatske za Međunarodno humanitarno pravo (2001. - 2002.). Član radne skupine pri Vladi Republike Hrvatske za rad na izradi pravne regulative vezane za područje elektronskih potpisa (2000. - 2002.). Zamjenik člana radne skupine za provedbu inicijative za suzbijanje organiziranog kriminala u sklopu pakta o stabilnosti (2001. - 2002.). Diplomatski tečaj pri Diplomatskoj akademiji Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske Organizator velikog broja seminara i radionica namijenjenih stručnom usavršavanju u pravosuđu (sudaca i državnih odvjetnika) u Hrvatskoj 2002. - 2003. Član radne skupine Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva radi donošenja odluke o godišnjoj kvoti radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj. Član Međunarodne trgovačke komore - komisije za trgovačko pravo i praksu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (ICC Hrvatska). Predavač pravne grupe predmeta pri Pučkom otvorenom učilištu u zagrebu (2013. - ). OSTALE AKTIVNOSTI Glavni tajnik Europskog udruženja studenata prava, Zagreb, (European Law Students Association) 1988.-1992. Član uredništva časopisa Pravnik pri Pravnom fakultetu u Zagrebu 1990 -1991. Vanjski suradnik - urednik lista Informator za područje pravosuđa i Europske unije 2001. – 2003. AUTOR STRUČNIH RADOVA U NIŽE NAVEDENIM PUBLIKACIJAMA Informator, IUS info, Novi Informator, Hrvatska pravna revija, Odvjetnik, Carinski vjesnik, Pravo u gospodarstvu, Financije i porezi, Poslovni tjednik, Obrtničke novine, Radno pravo, Računovodstvo i porezi u praksi, Računovodstvo i financije, Pravo i porezi, Poslovni savjetnik, Privredni vjesnik, Sigurnost, Fircon Mostar, Nova zadruga, Revicon Sarajevo, Prizma Sarajevo, FEB Sarajevo, Pravni savjetnik Sarajevo, Gospodarski list Zagreb. OSTALE VJEŠTINE I SPOSOBNOSTI Položen Državni stručni ispit - Carinska uprava - središnji ured 1998. godine. Potvrda o korištenju IT programskih paketa - Algebra - Zagreb (MS Word, Excel, Powerpoint, Outlook). Potvrda o završenoj edukaciji Europske komisije o upravljanju projektnim ciklusom (PCM). Organizator seminara i radionica namijenjenih edukaciji pravosudnih dužnosnika 2002. - 2003. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih pravosuđu. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih malom i srednjem poduzetništvu. STRANI JEZICI Engleski jezik - aktivno poznavanje u govoru i pismu.