Početkom listopada na Agronomskom fakultetu u Zagrebu održan je kolegij pod nazivom “Kružno gospodarstvo u poljoprivredi – prilike i prakse za Republiku Hrvatsku”. Ovo informativno predavanje u organizaciji Agronomskog fakulteta Zagreb i IPS Konzaltinga privuklo je pažnju brojnih stručnjaka, istraživača i znanstvenika iz područja održivih tehnologija u poljoprivredi.

Tijekom predavanja, sudionici su imali priliku saznati više o konceptu kružnog gospodarstva te njegovoj primjeni u poljoprivredi. Poseban je naglasak stavljen na aktualne projekte u sektoru proizvodnje bioplina i korištenju digestata kao održivih resursa. Osim toga, predstavljeni su i programi Horizon Europe te prilike za Republiku Hrvatsku koje se pružaju kroz ove programe. Kolegij je započeo uvodnom riječi prodekanice Agronomskog fakulteta u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Kristine Kljak koja se zahvalila okupljenima naglasivši kako su ovakva događanja prilika za razmjenu znanja i pronalazak inovativnih pristupa koji mogu unaprijediti poljoprivredu u Hrvatskoj.

Obnovljivi izvori energije su prilika Hrvatske

Prvu prezentaciju pod nazivom „Održiva proizvodnja bioplina zamjenom kukuruzne silaže poljoprivrednim energetskim kulturama” održala je izv. prof. dr. sc. Vanja Jurišić s Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Ukratko je prikazala dosadašnje rezultate projekta Biomass2Biogas i zaključila kako Hrvatska zahvaljujući svojim prirodnim resursima ima potencijal za proizvodnju bioplina, no da bi bili održivi moramo početi koristiti nove sirovine poput agroindustrijskog otpada ili 2G sirovina.

Drugu prezentaciju održala je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga koja se već 10 godina bavi poljoprivrednim savjetovanjem i Horizon projektima. U svom je izlaganju predstavila održive agro projekte u kojima sudjeluje poput projekata Fertimanure i Sea2Land koji su usmjereni na proizvodnju ekoloških gnojiva iz biootpada. Međutim, ističe kako se poljoprivrednici često izgube u šumi podataka i nisu upoznati s prilikama koje se nude zbog čega su se odlučili na pokretanje e-OPG digitalne platforme koja nudi sve bitne agro informacije.

Zatim je uslijedilo izlaganje prof. dr. sc. Erika Meersa sa Sveučilišta u Ghentu na temu „Horizon projekti fokusirani na recikliranje hraniva u poljoprivredi“. Naglasio je kako su u Europi trenutno popularna organska dušična gnojiva, što se i promiče putem Horizon projekata poput onoga Nutri-2-Cycle koji je usmjeren na konverziju prema ugljično i nutritivno efikasnijoj poljoprivredi. Ipak, naglašava kako trenutni sustav poljoprivredne proizvodnje nije savršen zbog gubitka nutrijenata u okoliš i upravo je zato jedan od ciljeva Europske unije smanjiti taj gubitak za 50 % do 2030. Nakon njega prezentaciju je održala Natalija Vugrin, projektna asistentica IPS Konzaltinga na temu „Digestat visokovrijedno organsko gnojivo izazovi i prilike u Hrvatskoj“. U svom je izlaganju ukazala na agronomske, ekološke i ekonomske prednosti korištenja digestata.

Hrvatska ima potencijal za uporabu digestata, trenutno se najveći broj postrojenja nalazi u istočnom dijelu države, ali problem predstavlja zakonodavstvo jer naši su zakoni često kontradiktorni, zaključuje Vugrin.

Kolegij je završen predavanjem Erika Meersa o belgijskom modelu uspjeha i korištenju Horizon Europe programa. Najprije je istaknuo važnost tzv. Triple Helix metode koja pretpostavlja suradnju države, akademske zajednice i poslovnog sektora.

Prilagodite pristup svakom dioniku, pružite legislativnu podršku, udružite snage s drugim projektima, uključite se u više istraživačkih tema u akademskoj zajednici, samo su neki od savjeta koje je naveo dr. sc. Meers.

Ana-Marija Špicnagel, direktorica tvrtke IPS Konzalting

U Sisku predstavljen novi digitalni alat za poljoprivrednike

Početkom listopada u Sisku, IPS Konzalting predstavio je novu digitalnu platformu za poljoprivrednike e-OPG. Također je obilježeno deset godina uspješnog rada tvrtke IPS Konzalting što je bila prigoda za riječi zahvale od strane vodstva, klijenata i partnera tvrtke. Direktorica IPS Konzaltinga, Ana-Marija Špicnagel, otvorila je događaj riječima dobrodošlice i izrazila ponos što je tvrtka postigla ovaj značajan jubilej. Istaknula je kako je e-OPG digitalna platforma, koja je predstavljena na ovom događaju, rezultat desetogodišnjeg rada i predanosti tvrtke u području poljoprivrednog savjetovanja. Informacije poput aktualnih natječaja, pregleda intervencija za poljoprivrednike, pregled poljoprivrednih zakona ili korisnih agro brošura, poljoprivrednici sad mogu pronaći na e-OPG stranici https://e-opg.eu/ .

Budući da je IPS Konzalting hrvatsko-belgijska tvrtka, na domjenku je bio prisutan veleposlanik Kraljevine Belgije u Republici Hrvatskoj William de Baets koji je naglasio kako ga veseli trenutna i buduća suradnja između Belgije i Hrvatske  jer “belgijsko znanje i iskustvo mogu pridonijeti razvoju poljoprivrednog i prehrambenog sektora u Hrvatskoj”. Prisutni su bili brojni klijenti i partneri koji su podijelili svoja dosadašnja iskustva i perspektive o suradnji s ovom konzultantskom tvrtkom.

Prethodni članakRuralne žene su u neravnopravnom položaju u različitim sferama života
Sljedeći članakPad otkupnih cijena svinjskog mesa na EU tržištu, u Hrvatskoj zaustavljen padajući trend
Ivan Stupnišek, mag. ing. agr.
Rođen 1985. g. u Zagrebu, gdje završava osnovnu i srednju školu za dentalnog tehničara, te poslije pripravničkog staža u Stomatološkoj poliklinici Perkovčeva u Zagrebu upisuje preddiplomski studij Agroekologija na Agronomskom fakultetu, zatim diplomski studij Ekološka poljoprivreda i agroturizam koji završava 2012. g. Stručnu praksu i terenski rad obavlja na Zavodu za opću proizvodnju bilja u okviru projekta prof. dr. sc. Milana Mesića „Gnojidba dušikom prihvatljiva za okoliš“, Zavodu za voćarstvo (stručni projekt) te Zavodu za poljoprivrednu zoologiju (stručni projekt). Od 2014. urednik u Gospodarskom listu; autor nekoliko stručnih i znanstvenih članaka. Prijašnje radno iskustvo u DTC Sertić na radnom mjestu supervizora, B2B kampanje, ljudski resursi. U Stil pekarni radio kao prodajni predstavnik tijekom studija. U Interpunktu tijekom studija radio u marketingu (telesales), te u Bogadura grupaciji kao voditelj evenata za razne klijente. Služi se engleskim i osnovno španjolskim jezikom. Područja interesa: precizna i ekološka poljoprivreda, obnovljivi izvori energije, integrirana zaštita bilja, stočarstvo, peradarstvo, ljekovito bilje, nove tehnologije, PR i marketing, novinarstvo. Znanstvene publikacije: https://www.bib.irb.hr/pregled/profil/38362