Ličko-senjska županija središte je brdsko-planinskog prostora (BPP) u Republici Hrvatskoj, što su specifična područja na kojima su otežani uvjeti življenja, koja su zbog svojih specifičnosti regulirana i posebnim Zakonom o brdsko-planinskim područjima, a ista se protežu na području od 15 županija i 89 jedinica lokalne samouprave.
Ličko-senjska županija u svojstvu nositelja projekta započela je razvoj projekta Centra za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva. Centar bi se nalazio na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, neposredno u blizini ulaza/izlaza s autoceste u Gospiću.
Transformacija poljoprivrede u brdskim krajevima
Centar će kreirati specifičnu infrastrukturu kojom se pruža podrška za industrijsku tranziciju poljoprivrede, stočarstva i srodnih sektora, a u konačnici i cjelokupnu tranziciju brdsko planinskog područja kroz sljedeće module:
1) brdsko-planinska poljoprivreda – biljna proizvodnja
2) izvorne i ugrožene pasmine – animalna proizvodnja
3) pametna sela
4) kulinarstvo i gastronomija
5) logističko-distributivni centar
6) sajamski centar
7) obnovljivi izvori energije
Cilj navedenog Projekta je revitalizacija ruralnog prostora i kreiranje preduvjeta za unaprjeđenje životnog standarda stanovništva na brdsko planinskom području u RH s naglaskom na Jadransku Hrvatsku.
Centar za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstvo imat će veliki značaj u razvoju poljoprivrede. U njihovu se izgradnju i opremanje planira uložiti više od 15 milijuna eura.
Centar za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva će kreirati javnu infrastrukturu kojom se pruža podrška za transformaciju poljoprivrede, stočarstva, ali neizravno i drugih sektora poput turizma na brdsko planinskim područjima, usmjerenog na sektor “digitalne transformacije”.
Ovaj Centar ima u planu osigurati digitalne usluge i sadržaje za poljoprivredne i druge dionike, unaprijediti proizvodne procese u poljoprivredi i stočarstvu u brdsko-planinskim područjima, potaknuti poduzetnike na kreiranje proizvoda s dodanom vrijednošću te unaprijediti tržišni plasman i komercijalizaciju proizvoda. Do sada je izrađena projektna dokumentacija za modul Podcentar za izvorne i ugrožene pasmine, a sve kako slijedi:
- Idejni projekt Podcentra za izvorne i ugrožene pasmine;
- Studija izvedivosti Podcentra za izvorne i ugrožene pasmine;
- Tržišna analiza za Podcentar za izvorne i ugrožene pasmine.
U pripremi je projektna dokumentacija za proglašenje projekta Strateškim projektom Republike Hrvatske. Za navedene aktivnosti izrade dokumentacije Ličko-senjska županija osigurala je iznos od 118.000 eura.
Razvojem poljoprivrede poboljšava se i demografska slika ruralnih prostora
Od strane Ličko-senjske županije predložena je i ciljana izmjena Prostornog plana Grada Gospića radi stvaranja uvjeta za ishođenje građevinske dokumentacije i radi stvaranja prostorno planskih preduvjeta za gradnju Centra.
–I prije i danas govorim da trebamo iskorištavati prirodne resurse i potencijale koje posjeduje Ličko-senjska županija. Ponosan sam što smo već daleko odmakli u provedbi projekta budućeg Centra razvoja brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva. Sve što će se u sklopu toga kasnije događati imat će snažan poticaj u razvoju gospodarstva, odnosno poljoprivrede, ali i širu i kvalitetniju gastro-ponudu neophodnu za razvoj turizma. Uz razvoj drvne industrije i mljekarstva ovo su segmenti na kojima ćemo bazirati naš gospodarski razvoj. Ujedno pronalazimo i nove investitore te tako nastojimo zadržati proizvodnju na ovim prostorima. Uz sve navedeno svakako će se poboljšati demografska slika ovog područja. Svi naši gradovi i općine trenutno su u realizaciji brojnih projekata. Oni će dodatno pospješiti razvoj Ličko-senjske županije u cjelini, izjavio je župan Ernest Petry.
Izvor: licko-senjska.hr