Ličko-senjska županija središte je brdsko-planinskog prostora (BPP) u Republici Hrvatskoj, što su specifična područja na kojima su otežani uvjeti življenja, koja su zbog svojih specifičnosti regulirana i posebnim Zakonom o brdsko-planinskim područjima, a ista se protežu na području od 15 županija i 89 jedinica lokalne samouprave.

Ličko-senjska županija u svojstvu nositelja projekta započela je razvoj projekta Centra za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva. Centar bi se nalazio na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, neposredno u blizini ulaza/izlaza s autoceste u Gospiću.

Transformacija poljoprivrede u brdskim krajevima

Centar će kreirati specifičnu infrastrukturu kojom se pruža podrška za industrijsku tranziciju poljoprivrede, stočarstva i srodnih sektora, a u konačnici i cjelokupnu tranziciju brdsko planinskog područja kroz sljedeće module: 

1) brdsko-planinska poljoprivreda – biljna proizvodnja

2) izvorne i ugrožene pasmine – animalna proizvodnja

3) pametna sela

4) kulinarstvo i gastronomija

5) logističko-distributivni centar

6) sajamski centar

7) obnovljivi izvori energije

Cilj navedenog Projekta je revitalizacija ruralnog prostora i kreiranje preduvjeta za unaprjeđenje životnog standarda stanovništva na brdsko planinskom području u RH s naglaskom na Jadransku Hrvatsku.

Centar za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstvo imat će veliki značaj u razvoju poljoprivrede. U njihovu se izgradnju i opremanje planira uložiti više od 15 milijuna eura.

Centar za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva će kreirati javnu infrastrukturu kojom se pruža podrška za transformaciju poljoprivrede, stočarstva, ali neizravno i drugih sektora poput turizma na brdsko planinskim područjima, usmjerenog na sektor “digitalne transformacije”. 

Ovaj Centar ima u planu osigurati digitalne usluge i sadržaje za poljoprivredne i druge dionike, unaprijediti proizvodne procese u poljoprivredi i stočarstvu u brdsko-planinskim područjima, potaknuti poduzetnike na kreiranje proizvoda s dodanom vrijednošću te unaprijediti tržišni plasman i komercijalizaciju proizvoda. Do sada je izrađena projektna dokumentacija za modul Podcentar za izvorne i ugrožene pasmine, a sve kako slijedi:

  • Idejni projekt Podcentra za izvorne i ugrožene pasmine;
  • Studija izvedivosti Podcentra za izvorne i ugrožene pasmine;
  • Tržišna analiza za Podcentar za izvorne i ugrožene pasmine. 

U pripremi je projektna dokumentacija za proglašenje projekta Strateškim projektom Republike Hrvatske. Za navedene aktivnosti izrade dokumentacije Ličko-senjska županija osigurala je iznos od 118.000 eura.

Razvojem poljoprivrede poboljšava se i demografska slika ruralnih prostora

Od strane Ličko-senjske županije predložena je i ciljana izmjena Prostornog plana Grada Gospića radi stvaranja uvjeta za ishođenje građevinske dokumentacije i radi stvaranja prostorno planskih preduvjeta za gradnju Centra.

I prije i danas govorim da trebamo iskorištavati prirodne resurse i potencijale koje posjeduje Ličko-senjska županija. Ponosan sam što smo već daleko odmakli u provedbi projekta budućeg Centra razvoja brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva. Sve što će se u sklopu toga kasnije događati imat će snažan poticaj u razvoju gospodarstva, odnosno poljoprivrede, ali i širu i kvalitetniju gastro-ponudu neophodnu za razvoj turizma. Uz razvoj drvne industrije i mljekarstva ovo su segmenti na kojima ćemo bazirati naš gospodarski razvoj. Ujedno pronalazimo i nove investitore te tako nastojimo zadržati proizvodnju na ovim prostorima. Uz sve navedeno svakako će se poboljšati demografska slika ovog područja. Svi naši gradovi i općine trenutno su u realizaciji brojnih projekata. Oni će dodatno pospješiti razvoj Ličko-senjske županije u cjelini, izjavio je župan Ernest Petry.

Izvor: licko-senjska.hr

Prethodni članakBez navodnjavanja ne možemo više proizvoditi krumpir u Lici!
Sljedeći članakDomaće povrće stoji, a uvozno se kupuje!
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.