Na Europskom trgu u Zagrebu održan je 9. Sajam zimnice i autohtonih proizvoda koji je okupio oko 60 proizvođača hrvatskih tradicionalnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz svih krajeva Hrvatske.

Ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Zdravko Barać s ravnateljem Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Mladenom Frukom i suradnicima otvorio je sajam i obišao izlagače.

Ministarstvo poljoprivrede organizira ovu manifestaciju u želji da se hrvatski tradicionalni proizvodi kao i običaj pripreme zimnice sačuvaju od zaborava, a hrvatskim proizvođačima pomogne u promociji njihovih proizvoda i povezivanju s potrošačima. Održavanjem Sajma ujedno se pridružujemo obilježavanju Svjetskog dana hrane, koji se obilježava svake godine 16. listopada, istaknuo je Barać i dodao kako je cilj potaknuti mala obiteljska poljoprivredna gospodarstva na preradu primarnih proizvoda, kako bi se osnažila i postala konkurentnija na sve zahtjevnijem tržištu.

45 zaštićenih proizvoda

Hrvatska ima bogatu tradiciju proizvodnje i pripreme različitih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji se odlikuju posebnom kvalitetom i tradicionalnim načinom proizvodnje, rekao je Barać naglasivši kako imamo 45 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čiji naziv je registriran kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla što nas svrstava na visoko 7. mjesto na razini Europske unije, a od prošlog Sajma 10 je novih proizvoda.

Ministarstvo poljoprivrede uspostavilo je dobrovoljni nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda „Dokazana kvaliteta“, kako bi se dodatno označili hrvatski poljoprivredni i prehrambeni proizvodi s posebnim karakteristikama odnosno proizvodi više kvalitete. Trenutno imamo 8 priznatih oznaka “Dokazana kvaliteta”, a odnose se na sektore voća, konzumnih jaja, povrća, mesa peradi, svježeg svinjskog mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda, junećeg mesa i meda.

Dio ponude Sajma jest i trinaest proizvoda čiji su nazivi registrirani kao zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla ili izvornosti na razini EU – Varaždinsko zelje ZOI, Varaždinsko bučino ulje ZOZP, Dalmatinski pršut ZOZP, Dalmatinska panceta ZOZP, Dalmatinska pečenica ZOZP, Ogulinski kiseli kupus / Ogulinsko kiselo zelje ZOI, Zagorski bagremov med ZOI, Međimursko meso z’ tiblice ZOZP, Paška sol ZOI, ISTRA ZOI, Brački varenik ZOZP, Poljički soparnik/Poljički zeljanik/Poljički uljenjak ZOZP te jedan proizvod s prijelaznom nacionalnom zaštitom Ludbreški hren ZOZP i trinaest proizvoda iz ekološke proizvodnje (džemovi, pekmezi, marmelade, voćni sokovi, ajvar, lješnjaci).

Najbolje zimnice i nagrađeni izlagači

Na svečanosti otvorenja dodijeljena su tri priznanja proizvođačima AGRO ALTERA d.o.o., SOLANA PAG d.o.o. i OPG Kranjčević Željko, za najljepšu prezentaciju proizvoda. Također su dodijeljene i diplome za šampione unutar pojedinih kategorija proizvoda u sklopu 5. ocjenjivanja prehrambenih proizvoda prerade biljnog podrijetla.

Ukupno je ocijenjen 121 uzorak proizvoda u 9 kategorija te je dodijeljeno 118 diploma od kojih 70 zlatnih, 34 srebrne, 10 brončanih i 4 priznanja, a šampioni i proizvodi su:

  • OPG Grđan Slavica, sok od aronije u kategoriji sokovi i sirupi
  • OPG Kranjčević Željko, džem od jagode u kategoriji džemovi, marmelade i pekmezi
  • Benediktinke Sv. Marije, proizvod zimski grah salata u kategoriji umaci i namazi
  • OPG Matekalo, liofilizirane jabuke u kategoriji suho voće, krekeri, pahuljice, kolači i tjestenina.
  • OPG Drempetić, cikla u kategoriji kiselo povrće
  • OPG Zvonimir Benčić, Limunčelo u kategoriji rakije, likeri i octovi
  • OPG Zorko Mirjana,  domaći ljuti ajvar u kategoriji ajvar
  • OPG Dario Pocedulić, mlinci od varaždinske heljde u kategoriji najbolji inovativni proizvod.

Titula šampiona 5. ocjenjivanja prehrambenih proizvoda prerade biljnog podrijetla pripala je OPG-u Matekalo za proizvod liofilizirane jabuke. Velika posjećenost kao i izniman interes od strane proizvođača za izlaganje na Sajmu, potvrda je da je Sajam zimnice, ekoloških i autohtonih proizvoda postao jedan od omiljenih i željno iščekivanih sajmova u Gradu Zagrebu.

Izvor: Ministrastvo poljoprivrede

Prethodni članak            SAJMOVI, IZLOŽBE, DANI, FESTIVALI U STUDENOM
Sljedeći članakZa moju obitelj mogu kazati sve u dvije riječi – jako radišna!
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.