Sponzorirani prilog |
Potrebe za hranivima i njihove količine u proizvodnji ovih kultura najbolje je utvrditi na temelju kemijske analize tla, potrebe biljaka za pojedinim hranivima i planiranim urodima. Gnojidba svih poljoprivrednih kutura pa tako i okopavina dijeli se na gnojidbu u osnovnoj obradi tla, predsjetvenu i startnu gnojidbu te prihranu.
Gnojidba prije sjetve i zajedno sa sjetvom
Predsjetvena gnojidba obavlja se zajedno s predsjetvenom pripremom tla i tada se rasuto gnojivo unosi u plići sloj tla tanjuračama ili sjetvospremačima. Cilj ove gnojidbe je da biljke u početnom razvoju imaju dovoljno pristupačnih hraniva. Od mineralnih kompleksnih gnojiva primjenjuju se formulacije s približno jednakim udjelom biljnih hraniva – dušika, fosfora i kalija, kao što su formulacije NPK 15-15-15 ili NPK 20-10-10 ili NPK (MgO) 13-10-12 (4) u količinama 150- 250 kg/ha. Korijenaste poljoprivredne kulture koje formiraju veće količine suhe tvari imaju potrebe za unosom makrohraniva, sumpora. Kod predsjetvene gnojidbe ovih kultura mogu se iz asorortimana mineralnih gnojiva Petrokemije primjeniti: NPK (SO3) 15-15-15 (18) ili NPK (SO3) 15-15-15 (7) u količinama 150-250 kg/ha. Ukoliko su osnovnom gnojidbom dodane ukupne potrebe biljke za fosforom i kalijem, u predsjetnoj gnojidbi može se unijeti sporodjelujuće dušično gnojivo UREA u količini 100-150 kg/ha ili UAN u količini 120-170 l/ha. Ureom se ne gnoje usjevi soje gdje je sjeme inokulirano bakterijama koje vežu dušik iz zraka. Ukoliko se predsjetveno primjenjuje UAN zajedno s herbicidima, može se dodati niža doza herbicida, te se u jednom prohodu obavi dušična gnojidba i zaštita od korova. Primjenom UAN-a dodaje se 25% nitratnog, 25% amonijskog i 50% amidnog dušika i osigurava se dobra početna ishrana kultura, a herbicidu je dodan okvašivač kojim će se postići potpuni učinak na suzbijanje korova. U startnoj gnojidbi, koja se obavlja zajedno sa sjetvom, mogu se koristiti prethodno navedene formulacije gnojiva u manjim količinama, 100-150 kg/ha. Gnojiva se u ovoj gnojidbi unose deponatorima na sijačicama u trake tako da su granule položene u tlo nekoliko centimetara sa strane i nešto dublje od trake u koju se polaže sjeme.
Prihrana
Prihrana gnojivima se obavlja u vrijeme rasta i razvoja biljaka. Cilj prihrane je da u određenim kritičnim fazama razvoja osigura veće količine pristupačnih biljnih hranjiva, osobito dušika, za daljnji intenzivan rast i razvoj. Prihranom se dodaju dušična gnojiva, a ponekad i gnojiva koja osim dušika sadrže manje količine fosfora i kalija te mikrohraniva, kao što je tekuće gnojivo Fertina R u koncentraciji 3-5% otopine. Šećerna repa je vrlo osjetljiva na nedostatak mikroelementa bora, te je osobito važno da se bor doda biljci prihranom putem lista Fertinom B. Prije zatvaranja redova treba prskati dva puta u razmaku od 14 dana s 12,5 l/ha Fertine B. U prihrani okopavina zajedno sa prohodom kultivatora primjenjuje se 150-200 kg/ha dušičnog gnojiva KAN-a.
e-mail: prod@petrokemija.hr
www.petrokemija.hr
Besplatni telefon za primjenu gnojiva:
0800 647 647