Prije rada motornom pilom, potrebno je provjeriti je li motorna pila ispravna kako bi rad s njom bio siguran.

Motornu pilu prije početka rada treba vizualno pregledati na način da se obrati pozornost na eventualna mehanička oštećenja na pili i na reznom sustavu pile – vodilici i lancu. Vodilica treba biti pravilno postavljena, a lanac propisno zategnut. Potrebno je zategnuti sve vijke, posebno one na vibrirajućim dijelovima i provjeriti je li ispravna kočnica lanca, poluga gasa i osigurač poluge gasa te kombinirana poluga za gašenje, rad i pokretanje (start, čok) motorne pile.

Potrebno je paziti da su ručke uvijek čiste, bez masnoća i smole na njima kako bi rad s pilom bio siguran. Kod ulijevanja goriva u spremnik, motor pile mora biti isključen kako bi se spriječio nastanak požara. Isto tako pilu treba držati na dovoljnoj udaljenosti od otvorene vatre. Ako se prilikom ulijevanja gorivo prolije, pilu treba odmah očistiti.

Pokretanje motorne pile

Sve motorne pile u današnje vrijeme su konstruirane na način da njima upravlja jedan rukovatelj sa obje ruke. Motornu pilu je zabranjeno pokretati „iz ruke“ jer zbog trzaja prilikom povlačenja užeta za pokretanje može doći do zanošenja vodilice s lancem prema nogama rukovatelja pri čemu može doći do ozljeda. Sigurno i ispravno pokretanje motorne pile je kada se ona nalazi na tvrdoj podlozi na način da lanac ništa ne dodiruje. Sa lijevom rukom se zahvati prednja ručka i pila se pritisne prema podlozi, sa vrhom desnog stopala se učvrsti stražnja strana pile stajući na zaštitu desne ruke ispod stražnje ručke pile i sa desnom rukom se povlači uže za pokretanje. Prije samog pokretanja, ako je motor hladan treba uključiti čok pritiskanjem poluge gasa i pomicanjem kombinirane poluge skroz prema dolje (CHOKE).

Isto tako prije pokretanja motora zbog sigurnosti treba uključiti kočnicu lanca pomicanjem zaštite lijeve ruke prema naprijed. U slučaju da motorna pila ima dekompresijski ventil ugrađen na cilindru potrebno ga je prije pokretanja pritisnuti. Sve kako bi se spriječilo nastajanje povratnog trzaja kod povlačenja užeta. Kada se motor pokrene, kombiniranu polugu je potrebno odmah pomaknuti prema gore u položaj START. Pritiskom na polugu gasa kombinirana poluga se automatski pomiče za jedan stupanj prema gore u položaj za normalan rad. Nakon što je motor pokrenut, a prije početka piljenja treba isključiti kočnicu lanca pomicanjem zaštite prednje ručke (lijeve ruke) prema nazad. Za prekid rada (gašenje motora) kombiniranu polugu je potrebno pomaknuti skroz prema gore u položaj STOP. U slučaju pokretanja motorne pile kada je motor ugrijan, nije potrebno uključivati čok, već samo kombiniranu polugu staviti u položaj START.

Na što treba uvijek paziti?

Pila se pri radu mora uvijek čvrsto držati s obje ruke. Rukovatelj uvijek mora osigurati čvrsto i sigurno stajalište. Pilu treba tako voditi da nijedan dio tijela ne bude u produženju dohvata lanca za rezanje i kako ne bi došlo do povlačenja pile i rukovatelja prema naprijed u slučaju piljenja donjom stranom vodilice kada se lanac kreće prema rukovatelju. Motornu pilu iz proreza (drva) uvijek treba izvlačiti sa lancem u kretanju. Pilom je zabranjeno raditi u zatvorenim prostorima jer postoji opasnost od trovanja štetnim ispušnim plinovima. Isto tako zabranjeno je raditi na ljestvama ili na stablu, odnosno na sličnim nestabilnim podlogama. Pila se ne smije koristiti iznad visine ramena kao ni držeći je samo jednom rukom.

Važna sigurnosna značajka je mirovanje lanca kada motor radi u praznom hodu. Ako lanac u praznom hodu ne miruje potrebno je namjestiti rasplinjač. Kod rada na nagnutom terenu uvijek treba stajati iznad debla na kojemu obavlja prerezivanje zbog mogućnosti kotrljanja debla niz nagib. Kretanje po srušenom stablu s pilom u pogonu je zabranjeno isto kao i kresanje grana stojeći na deblu.

Povratni udar

Povratni udar je jedna od najopasnijih situacija koja može nastati prilikom rada s pilom. Nastaje kada lanac pile u zoni gornje četvrtine vrha vodilice nehotice zahvati drvo ili neki drugi nepomični predmet. Povratni udar se može izbjeći staloženim i promišljenim radom pridržavajući se sljedećeg:

• Motornu pilu čvrsto i sigurno držati s obje ruke i piliti samo s punim gasom;
• U slučajevima gdje postoji opasnost od dodira s vrhom vodilice obratiti posebnu pozornost
;
• Ne piliti s vrhom vodilice
;
• Poseban oprez je potreban kada treba vodilicom ući u već prethodno započeti rez (propiljak)
;
• Ubodni rez primjenjivati samo ako se tom tehnikom rada pouzdano vlada
;
• Paziti na promjenu položaja kao i na sile koje djeluju na otvor reza (propiljka) uslijed čega se lanac može uklještiti
;
• Lanac uvijek mora biti pravilno naoštren i zategnut.

Izvor: Arhiva Gospodarskog lista

Prethodni članakDivlje svinje na nišanu vlasnika imanja i zaposlenika
Sljedeći članakLjekovitost bundeva
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.