Tijekom prvog tjedna mjeseca srpnja na Podravkinim poljima održan je praktični prikaz navodnjavanja na oranicama. Podravkini stručnjaci zainteresiranim su poljoprivrednicima prikazali navodnjavane usjeve povrtnih vrsta.

Prikazan je sustav navodnjavanja kap na kap kojim se navodnjavaju rajčica i paprika te rasprskivačima kojima se navodnjava usjev cikle. Prilikom odabira sustava za navodnjavanje jednogodišnjih poljoprivrednih vrsta osnovni uvjet koji sustav za navodnjanje treba zadovoljiti jest da je sustav pokretan i lako prenosiv, za razliku od trajnih nasada gdje ostaje u nasadu dugi niz godina. Božidar Žanko iz tvrtke Bioplan d.o.o. pojasnio je princip rada oba sustava.

Za navodnjavanje na prikazanim površinama koriste se fleksibilne cijevi koje imaju niz prednosti za navodnjavanje usjeva kratke vegetacije. Mogu se postaviti iznad tla ili podzemno. Okupljenim poljoprivrednicima pojašnjen je i sustav za doziranje gnojiva (fertigaciju) s programatorom za optimizaciju učinkovitosti navodnjavanja i fertigacije te modularni bežični sustav za monitoring i kontrolu koji se sastoji od prenosivih jedinica, radio frekvencije i softwarea koji omogućuje komunikaciju na daljinu. Sustav je dodatno opremljen solarnim panelima koji osiguravaju dovoljnu količinu energije za rad.

Oba sustava za navodnjavanje se na kraju proizvodnog ciklusa (vegetacije) ručno ili pomoću mehanizacije uklanjaju s polja zajedno s lateralnom mrežom na kojoj su kapaljke ili rasprskivači i skladište do sljedeće sezone. Navedena edukacija provedena je u dvije cjeline. U prvom dijelu su u Vatrogasnom domu u Koprivničkim Bregima održana uvodna predavanja. Službenici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uvodno su prezentirali temu „Natapanje i propisi uvjetovanosti“. Stručnjaci iz Hrvatskih voda održali su predavanja punog naziva: „Hodogram ishođenja vodopravne dozvole za bušenje bunara“ i „Prezentacija rada sustava javnog navodnjavanja kojima su vlasnici i upravljaju jedinice regionalne (područne) samouprave“. Osim navedenog, prikazana su iskustva korisnika sustava navodnjavanja Kapinci-Vaška kao i rezultati pokusa navodnjavanja kukuruza iz 2022. godine u usporedbi s nenavodnjavanim.

Cijevi i sustav za navodnjavanje

Važno se educirati

Ova je edukacija bila namijenjena poljoprivrednicima koji žele navodnjavati svoje usjeve. Sudjelovanje na stručnim osposobljavanjavanjima radi prijenosa znanja o novim tehnologijama, inovacijama, ali i o održivim praksama i agro-okolišnim pitanjima omogućeno je svim poljoprivrednim proizvođačima koji žele povećati svoja znanja. Edukacije o tehnološkim unaprijeđenjima i modernizaciji proizvodnih procesa na poljoprivrednom gospodarstvu s ciljem veće ekonomske učinkovitosti, produktivnosti i konkurentnosti, ali i ekološke održivosti, provode se kroz Intervenciju 78.01. AKIS Potpora prenošenju znanja. Izobrazbe i demonstracijske aktivnosti provode se sukladno Pravilniku o provedbi intervencije 78.01.

Potpora prenošenju znanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. (NN br. 68/23.). Mogu ih provoditi privatne savjetodavne službe, samostalne ili u okviru druge pravne osobe, privatni savjetnici, nevladine organizacije, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprava nadležna za savjetovanje i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu. Navedene edukacije besplatne su za korisnike. Oblici edukacija osposobljavanja su:

  1. predavanja i tečajevi u učionicama ili online (e-učenje i webinari)
  2. demonstracijske aktivnosti i demo farme
  3. studijske grupe
  4. tematske skupine
  5. inovativne skupine
  6. studijska putovanja.
Navodnjavanje paprike
Navodnjavanje industrijske rajčice
Navodnjavanje cikle

Demonstracijske aktivnosti su osmišljene kao nadopuna tečajevima, odnosno prikazivanje primjene novih tehnologija u praksi. Provode se na poljoprivrednom gospodarstvu koje je primjer dobre prakse i primjenjuje najsuvremenije tehnologije, održive i inovativne prakse i/ili ima sve uvjete za prikaz suvremenih tehnologija, održivih i inovativnih praksi.

Ovakve se edukacije održavaju na području cijele Republike Hrvatske. Zainteresirani poljoprivrednici mogu izabrati edukaciju ovisno o potrebama i zanimanju za stjecanje novih ili dopunu  postojećih znanja i vještina. Raspored svih edukacija nalazi se na mrežnoj stranici Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede www.savjetodavna.hr pod Savjetovanja i tečajevi.

Neke edukacije su obvezne

Postoji mogućnost odabira edukacije prema županiji, prema mjesecu održavanja te prema načinu prijenosa znanja (tečajevi u učionici, ili online tečajevi = webinari ili E-tečajevi za poljoprivrednike). Demonstracijske aktivnosti izdvojene su zasebno i prijava je moguća putem poveznice https://akis.mps.hr/edukacije/demonstracije/. Poljoprivrednici se sami mogu prijaviti na odabranu edukaciju, a prilikom prijave prikazat će se svi potrebni podatci o tečaju: način izvođenja tečaja (u predavaonici ili online (webinar)), točna adresa i vrijeme odžavanja te predavači. Broj slobodnih mjesta na tečaju također je vidljiv.

Na kraju, podsjećamo poljoprivrednike da su neke od edukacija obvezne. Sva poljoprivredna gospodarstva koja su prilikom podnošenja Jedinstvenog zahtjeva za potporu u 2024. godini zatražila plaćanja za eko sheme, proizvodno vezana plaćanja (PVP), IAKS mjere i mlade poljoprivrednike preuzeli su obvezu pohađanja izobrazbe. Obvezu izobrazbe, kako je propisano za pojedinu intervenciju, podintervenciju, mjeru, podmjeru ili operaciju, mora ispuniti nositelj ili član obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, ili samoopskrbnog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, odnosno odgovorna osoba ili osoba ovlaštena od strane odgovorne osobe u slučaju ostalih organizacijskih oblika poljoprivrednog gospodarstva u godini podnošenja zahtjeva.

foto: mr. sc. Tatjana Martinović

Prethodni članakLjetna pljevidba i rezidba jabuke
Sljedeći članakDođite na 31. Državnu stočarsku izložbu u Gudovcu!
mr. sc. Tatjana Martinović, dipl. ing. agr.
Zaposlena u Savjetodavnoj službi na radnom mjestu više koordinatorice za ratarstvo s mjestom rada u Koprivnici. Rođena u Bjelovaru, a srednju školu matematičko - informatičkog smjera završila u Koprivnici 1984. godine. Diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru gdje je i magistrirala 2011. godine. Rođena je 1966. godine u Bjelovaru. Srednju školu matematičko - informatičkog smjera završila je u Koprivnici 1984. godine. Diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru, obranivši temu diplomskog rada naslova: “Izbor sorte i gnojidba uljane repice za područje Đelekovca”. Poslijediplomski studij na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (područje Biotehničkih znanosti, znanstveno polje Agronomija, znanstvena grana Genetika) završava 2011. godine obranivši magistarski rad naslova: “Agronomska svojstva kultivara virdžinijskog duhana kod različite opskrbljenosti tla dušikom” izrađen pod vodstvom prof. dr. sc. Vinka Kozumplika. Od 1989. godine radi u "Podravki" d.d. prehrambenoj industriji u Koprivnici, na poslovima glavnog tehnologa-istraživača u cjelini Istraživanja i razvoj - Razvoj poljoprivrede, na pokušalištu “Danica”. Tijekom devet godina radi na ispitivanju adaptabilnosti kultivara povrća namijenjenog industrijskoj preradi, na agro-okolišne uvjete sjeverozapadne Hrvatske. Od 1998. godine zaposlena je u Hrvatskom zavodu za poljoprivrednu savjetodavnu službu na poslovima savjetnika za ratarstvo, u Područnom odsjeku Koprivničko-križevačke županije (danas Savjetodavna služba). Certificirani je sudac za natjecateljsko oranje, te je sudjelovala u organizaciji 59. svjetskog natjecanja u oranju u Biogradu na Moru 2012. godine. Suradnica je u Gospodarskom listu i Mljekarskom listu, kao i u lokalnom tisku.