Lokalna akcijska grupa je partnerstvo između predstavnika javnog, gospodarskog i civilnog sektora u ruralnim područjima, a u programskom razdoblju 2014.–2020. odabrana su 54 LAG-a koji pokrivaju područje od 511 jedinica lokalne samouprave (oko 51.000 km² kopnenog teritorija Republike Hrvatske) i obuhvaćaju nešto manje od 2,5 milijuna stanovnika.

LAG Zrinska Gora – Turopolje

LAG Zrinska Gora – Turopolje primjer je izvrsnog poticanja lokalnog održivog razvoja, stoga smo razgovarali s voditeljem ureda LAG-a, Svenom Dorotićem, kako bi doznali više o uspješnim aktivnostima tog LAG-a usmjerenim na podršku poljoprivrednim proizvođačima iz njihovog kraja.

  • Možete li nam ukratko predstaviti LAG i koje su specifičnosti regije u kojoj djelujete?

LAG Zrinska gora – Turopolje registriran je 06. lipnja 2011. godine. Sjedište LAG-a Zrinska gora – Turopolje je u Petrinji gdje je i ured, a područni ured se nalazi u Vukovini. LAG područje rasprostire se na 2.131 km2 i obuhvaća dio Zagrebačke i Sisačko – moslavačke županije, a pod to pripada ruralno područje grada Velike Gorice, ruralno područje grada Siska, grad Petrinja, grad Glina te općine Lekenik, Orle, Martinska Ves i Donji Kukuruzari. U LAG-u su trenutno zaposlena 4 djelatnika koji su visoko obrazovani u sektoru ekonomije, turizma i agronomije. Trenutno imamo 121 člana, a članstvo čine redovni i pridruženi članovi koji pripadaju gospodarskom, civilnom i javnom sektoru. Postoji veliko bogatstvo prirodnim resursima povoljnim za poljoprivrednu proizvodnju.

Na području LAG-a uzgajaju se autohtone pasmine svinja, banijska šara i turopoljska svinja, konj hrvatski posavac, sektor pčelarstva je jako dobro razvijen i u procesu je brendiranje Banskog meda. Turopoljski lug bogat je tartufima i tartufarenje se sve više razvija na području Turopolja. Poljoprivrednici se uspješno bave i ostalim granama poljoprivrede što potvrđuju i njihove nagrade i priznanja koja su do sada dobili za svoj rad.

Voditelj ureda Sven Dorotić predstavlja intervencije iz nove Lokalne razvojne strategije u sklopu tribine “Kako ubrzati rast i razvoj gospodarstva i ruralnog turizma uz bespovratna sredstva”, Čigoč

  • Imali ste od osnutka više velikih projekata. Možete li izdvojiti one vezane uz poljoprivredu i kakve ste rezultate ostvarili?

Za provedbu projekata prijavljenih kroz Podmjeru 19.2. Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. LAG Zrinska gora – Turopolje imao je na raspolaganju 1.628.185,48 EUR za koje smo raspisali i proveli LAG Natječaje. Kroz provedbu LAG Natječaja iz Podmjere 19.2. odabrano je 88 projekata, a najvećim dijelom su to projekti namijenjeni primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji kroz koje su se nabavljali strojevi, mehanizacija, višegodišnje sadnice te domaće životinje.

U prvom projektu suradnje „Udruživanjem do jačanja kapaciteta poljoprivrednih proizvođača“ financiran kroz Podmjeru 19.3.2. „Provedba aktivnosti projekta suradnje“ nabavljen je stroj za berbu bobičastog voća kako bi uzgajivačima bobičastog voća s područja LAG-a osigurali efikasniju, produktivniju i kvalitetniju berbu plodova te postali konkurentniji na tržištu. Cilj projekta je bio potaknuti poljoprivredne proizvođače na udruživanje. Nakon potresa zajedno sa svim LAG-ovima u Hrvatskoj te u suradnji s LEADER mrežom Hrvatske, Hrvatskom mrežom za ruralni razvoj i Zadružnom zvezom Slovenije te uz pomoć saborske zastupnice Marijane Petir, prikupili smo donaciju te proveli Natječaj kojim smo pomogli poljoprivrednicima u saniranju šteta nakon potresa, nabavci repromaterijala i ostalih potreba koje su imali odmah nakon potresa, kako bi mogli čim prije nastaviti s proizvodnjom. Provodili smo pomoć u savjetovanju i prijavljivanju na Mjeru 5 vezanu uz obnovu nakon potresa. Na natječaju Fonda 5.5 i udruge Solidarna u svrhu pomoći poljoprivrednicima nakon potresa iskoristili smo 150.000 kn za angažiranje mobilnih timova konzultanata za prijave na Natječaj Mjere 5.

  • Najnoviji projekt u kojem sudjelujete i koji je u provedbi ima naziv „Od istoka do juga“ . O čemu je zapravo riječ?

Projekt „Od istoka do juga“ je projekt suradnje koji provodimo putem Podmjere 19.3.2. „Provedba aktivnosti projekta suradnje“ financiran iz Programa ruralnog razvoja 2014. – 2020. s još 3 LAG partnera, LAG Virovitički prsten, LAG Adrion i LAG Srijem. Cilj projekta je promocija područja kroz razvoj ruralnog turizma i jačanje ljudskih kapaciteta dionika s područja LAG-ova partnera. Ukupna vrijednost projekta iznosi 132.768,67 EUR. Aktivnosti koje u sklopu ovog projekta provodi LAG Zrinska gora – Turopolje su organizacija studijskih putovanja radi razmjene znanja i iskustava te primjera dobre prakse kao i promocija područja LAG partnera, organizacijske aktivnosti vezane uz dolazak projektnih partnera na područje domaćina radi razmjene znanja i iskustava te primjera dobre prakse kao i promocija područja LAG partnera, priprema, izrada i podjela promidžbenih materijala za potrebe vidljivosti projekta suradnje, nabava i podjela promotivnih paketa reprezentativnih lokalnih domaćih proizvoda s područja LAG-a, organizacija radionice na temu „Dopunske djelatnosti na OPG-u“.

Provedba projekta suradnje „Od istoka do juga“, organizacija domaćinstva na području LAG-a Zrinska gora – Turopolje

  • U Erasmus projektu “Education for new eco generation” učenici imaju priliku upoznati uspješne poljoprivredne poduzetnike na lokalnom području. Recite nam više o projektu i dojmovima učenika?

Provedbom projekta “Education for new eco generation” cilj nam je potaknuti mlade da se bave poljoprivredom na suvremen, ekološki prihvatljiv način i da se obrazuju u poljoprivrednim zanimanjima. Na radionicama koje provodimo s učenicima potičemo ih na ekologiju, poduzetništvo i moderniji svjetonazor u vezi poljoprivredne proizvodnje. Kao primjer dobre prakse prezentirali su se lokalni poljoprivrednici koji su završili poljoprivredno obrazovanje, ostvarili potpore iz EU fondova te uspješno vode svoja poljoprivredna gospodarstva. U sklopu projekta je i organizacija studijskog putovanja u Istru kako bi vidjeli primjere dobre prakse rada učeničke zadruge te posjetili srednju poljoprivrednu školu. Odaziv učenika na sudjelovanje u sklopu projekta je i više od očekivanog. Učenici su zainteresirani i imaju zanimljive ideje za svoje projektne prijedloge koje će na kraju projekta prezentirati svojim projektnim planom, manjim oblikom poslovnog plana njima prilagođen.

Provedba ERASMUS projekta, radionica sa temom kompostiranja, OŠ Mladost Lekenik

  • Kako gledate na budućnost poljoprivrede u vašem kraju i što može osigurati ostanak mladih u ruralnom području ?

Poljoprivreda u našem kraju ima perspektivu zbog velikog bogatstva poljoprivrednim resursima kojima ovo područje obiluje. Poljoprivredna gospodarstva za svoj opstanak i napredak trebala bi se udruživati kako bi bila konkurentnija na tržištu. Potencijal je u razvoju dopunskih djelatnosti na poljoprivrednom gospodarstvu, prvenstveno u ruralnom turizmu zbog bogate prirodne i kulturne baštine koju ima ovo područje.

Ulaganjima u bolju infrastrukturu taj potencijal bi došao do većeg izražaja i stanovništvu bi bilo puno lakše obavljati osnovne životne potrebe, a samim time i obavljanju poljoprivrednih poslova koji su iz dana u dan sve više vezani uz modernu, tehnološki napredniju infrastrukturu.

Na LAG području Zrinska gora – Turopolje ostanak mladih u ruralnom području može se osigurati ulaganjima u poboljšanje osnovnih životnih uvjeta, prvenstveno smatram da sva područja imaju dostupnu struju, vodovod, uređene prometnice, signal za mobilne uređaje, organiziran javni prijevoz te mogućnost organiziranja većeg broja društvenih događanja zanimljivih mlađoj populaciji.

  • Krajem veljače održana je skupština LAGa Zrinska Gora, koji su vam planovi i aktivnosti u narednom razdoblju?

U planu je završetak provedbe projekta suradnje „Od istoka da juga“, priprema svih potrebnih radnji i dokumentacije za objavu LAG Natječaja vezanih uz provedbu nove Lokalne razvojne strategije za programsko razdoblje 2023. – 2027., završetak provedbe projekta “Education for new eco generation”, prijava na nove natječaje za provedbu projekata financiranih iz ERASMUS programa ili privatnih donatora poput natječaja INA, HEP-a, županija i slično na kojima smo već imali uspješne prijave s uspješno završenim projektima.

Skupština LAG-a, usvajanje nove LRS za programsko razdoblje 2023. – 2027., Lekenik

Kao i do sada, tako i ubuduće bit ćemo dostupni našim dionicima s LAG područja za pružanje savjeta i pomoć vezano uz ruralni razvoj našeg područja. Kao i poljoprivrednicima, tako bi i nama bilo poželjno da se administrativni dio poslova pojednostavni i ide u korak sa tehnologijom, modernizacijom i zahtjevima koji se sve više nameću putem Zajedničke poljoprivredne politike.

Prethodni članakPodnošenje zahtjeva za potpore za proizvođače šećerne repe
Sljedeći članakSigurnost ne dolazi besplatno…
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.