Programom državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje dodijelit će se više od 30 milijuna eura poljoprivrednicima. Tko će dobiti potporu i u kojem iznosu?

Europa je počevši od 2021. godine suočena sa značajnim porastom cijena energenata, žitarica, uljarica, općenito stočne hrane te mineralnih gnojiva. To je posljedica kretanja na globalnom tržištu, s time da je ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine stvorila znatne gospodarske nesigurnosti, poremetila trgovinske tokove i lance opskrbe te dovela do iznimno velikih i neočekivanih povećanja cijena, posebno prirodnog plina i električne energije.

Narušena stabilnost poljoprivredne proizvodnje

Unatoč svim do sada poduzetim mjerama pomoći, pritisak na primarnu proizvodnju kao prvu fazu lanca opskrbe i dalje je jak i intenzivan osobito u sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza). Navedena situacija na tržištu narušava stabilnost poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj te bi bez poduzimanja mjera pomoći navedenim sektorima moglo doći do značajnog smanjenja ili potpunog prestanka proizvodnje velikog broja gospodarstava, što bi za posljedicu imalo narušavanje primarne poljoprivredne proizvodnje i prehrambene sigurnosti Republike Hrvatske.

Donošenje Programa državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje (NN br. 91/2023.)temelji se na odredbi članka 39. Zakona o poljoprivredi (NN, br. 118/18., 42/20., 127/20. ), Odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.) i Komunikaciji Europske komisije pod nazivom – Privremeni okvir za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu od 9. ožujka 2023. (SL C 101/3, 17.3.2023.). Program je u primjeni od 5. kolovoza 2023. g.

Cilj Programa

Cilj navedenog Programa sastoji se u pružanju financijske potpore subjektima koji se bave proizvodnjom u osjetljivim sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza) kako bi se ublažila iznimno velika povećanja cijene inputa proizvodnje, dok istovremeno cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda iz predmetnih sektora ne prati u potpunosti rast troškova.

Navedenom potporom nastoji se nadoknaditi dio porasta troškova proizvodnje, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava, čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina zaposlenosti i spriječiti poremećaji u opskrbi, kako prerađivačkog sektora, tako i krajnjih potrošača, proizvodima navedenih sektora.

Oblik i način dodjele sredstava bespovratne potpore

Potpora se dodjeljuje u skladu s odjeljkom 2.1. točkom 62. Privremenog kriznog okvira u obliku izravnih bespovratnih sredstava gdje svi iznosi potpore moraju biti iskazani kao bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova, s time da se potpora u cijelosti financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.

Iznos potpore utvrđuje se razmjerno broju prihvatljivih grla/kljunova/pčelinjih zajednica za potporu unutar pojedine mjere.

Mjere i najviše potpore u okviru navedenog Programa u sektorima stočarstva su:

Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva

Podmjera 1.1. Potpora uzgajivačima krava u proizvodnji mlijeka – najviše 130,00 eura po grlu.

Podmjera 1.2. Potpora uzgajivačima krava u sustavu krava-tele – najviše 80,00 eura po grlu.

Podmjera 1.3. Potpora proizvođačima tovne junadi- najviše 65,00 eura po grlu.

Mjera 2. Potpora sektoru svinjogojstva

Podmjera 2.1. Potpora uzgajivačima krmača- najviše 130,00 eura po grlu

Podmjera 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja- najviše 15,00 eura po grlu

Mjera 3. Potpora sektoru peradarstva

Podmjera 3.1 Potpora za proizvodnju mesa peradi- najviše 0,02 eura po kljunu

Podmjera 3.2. Potpora za proizvodnju jaja- najviše 0,30 eura po kljunu

Mjera 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva – najviše 10,00 eura po grlu

Mjera 5. Potpora sektoru konjogojstva – najviše 100,00 eura po grlu

Mjera 6. Potpora sektoru pčelarstva – najviše 3,00 eura po pčelinjoj zajednici

Mjere u okviru navedenog u sektorima biljne proizvodnje su:

Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja – najviše 200,00 eura po hektaru

Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe – 320,00 eura po hektaru

Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća – 574,00 eura po hektaru

Ako se nakon zaprimanja svih pristiglih zahtjeva koji zadovoljavaju kriterije za potporom, utvrdi da je ukupni iznos zahtjeva veći od iznosa osiguranog u Državnom proračunu za ovu namjenu, iznos potpore po korisniku razmjerno će se umanjiti unutar pojedine mjere.

Način podnošenja zahtjeva

Zahtjev za potporu popunjava se putem AGRONET aplikacije izravno te u podružnicama Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Iznimno od navedenog, podnositelji zahtjeva Mjere 6., a koji nemaju pristup AGRONET zaštićenoj mrežnoj aplikaciji podnose Zahtjev na obrascu »Zahtjeva za potporu Mjeru 6«. Naime, po popunjavanju Zahtjeva podnositelj je dužan dostaviti ispisani i ovjereni Zahtjev na adresu: Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Ulica grada Vukovara 269 d, 10000 Zagreb, s naznakom: »Program državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima biljne i stočarske proizvodnje«.

Financijska sredstva za provedbu programa

Ukupna vrijednost Programa iznosi 30.960.000,00 eura gdje su sredstva za provedbu navedenog Programa za 2023. godinu u visini od 21.672.000,00 eura osigurana u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama u 2024. i 2025. godinu, dok će se preostala sredstva u iznosu od 9.288.000,00 eura za 2024. godinu planirati prilikom izrade Državnog proračuna za 2024. godinu u okviru limita ukupnih rashoda za razdjel 060 Ministarstva poljoprivrede.


Sredstva su planirana kako slijedi:

Provedba programa Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje navedenim Programom koji se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske, s time da ga provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju i to od datuma primitka odluke Europske komisije o odobrenju dodjele državne potpore, a u skladu s odredbama Privremenog kriznog okvira. Program će se provoditi od datuma primitka odluke Europske komisije o odobrenju dodjele državne potpore, a u skladu s odredbama Privremenog kriznog okvira za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu.

Nadalje, Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju na temelju podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja administrativnu obradu zahtjeva za potporu, kontrolu na terenu te isplatu potpore

Prethodni članakTerapijsko jahanje ljekovito je za dušu i tijelo
Sljedeći članakSankcionira li APPRRR hrvatske poljoprivrednike nezakonito?
Alan Vajda, mag. iur
Rođen je 1967. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu, te Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Bio je i jest član raznih nacionalnih odbora, radnih skupina, s bogatim radnim iskustvom. Autor je nekoliko stručnih radova i članaka, te suradnik u Gospodarskom listu. Rođen je 7. travnja 1967. godine u Zagrebu gdje završava Ekonomski obrazovni centar "Boris Kidrič" (srednja stručna sprema - IV stupanj stručne spreme - ekonomist za računovodstveno - financijske poslove), te Pravni fakultet u zagrebu (visoka stručna sprema - VII stupanj stručne spreme - diplomirani pravnik). MEĐUNARODNO ISKUSTVO Član europske mreže za razmjenu podataka između institucija koje se bave stručnim usavršavanjem u pravosuđu pri Vijeću Europe tzv. Lisabonska mreža (2002. - 2003.) Član pregovaračkog tima Vlade Republike Hrvatske za pregovore s Europskom unijom o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (2001. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije pod nazivom Cards 2001, a koji je namijenjen centru za stručno usavršavanje sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika (2002. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije - sudstvo i pravo pod nazivom Obnova 1999. Voditelj projekta Europske komisije Potpora europske komisije sudstvu u području pružanja pravnih savjeta, sudskog sustava i postupanja s predmetima pod nazivom obnova 2000. (2001. - 2002.) Član odbora stručnjaka Vijeća Europe za suradnju na području informacijske tehnologije i prava (cj-it), strasbourg, republika francuska (2001. - 2002.). Član SECI radne skupine u sklopu pregovora o ugovoru o suradnji za sprječavanje i suzbijanje prekograničnog kriminala, Bukurešt, Rumunjska (1998. - 2000.) Član radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT , namijenjenog procjeni učinaka propisa od strane Hrvatske poslovne zajednice (2008. – 2009.) Trener za potrebe aktivnih mjera politike zapošljavanja za potrebe tržišta rada u sklopu IPA projekta Europske unije s ciljem stvaranja centra tržišta rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (2011. - 2012.) Zamjenik člana radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT II namijenjenog provedbi ekonomske procjene učinaka propisa i poboljšanju informiranosti hrvatske poslovne zajednice (2013.- ) Sudionik projekta Europske komisije o europskom socijalnom dijalogu (PEGASE), Brisel (2011. – 2012.) SUDJELOVANJE U RADU DRŽAVNIH INSTITUCIJA Član Nacionalnog odbora Vlade Republike Hrvatske za Međunarodno humanitarno pravo (2001. - 2002.). Član radne skupine pri Vladi Republike Hrvatske za rad na izradi pravne regulative vezane za područje elektronskih potpisa (2000. - 2002.). Zamjenik člana radne skupine za provedbu inicijative za suzbijanje organiziranog kriminala u sklopu pakta o stabilnosti (2001. - 2002.). Diplomatski tečaj pri Diplomatskoj akademiji Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske Organizator velikog broja seminara i radionica namijenjenih stručnom usavršavanju u pravosuđu (sudaca i državnih odvjetnika) u Hrvatskoj 2002. - 2003. Član radne skupine Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva radi donošenja odluke o godišnjoj kvoti radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj. Član Međunarodne trgovačke komore - komisije za trgovačko pravo i praksu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (ICC Hrvatska). Predavač pravne grupe predmeta pri Pučkom otvorenom učilištu u zagrebu (2013. - ). OSTALE AKTIVNOSTI Glavni tajnik Europskog udruženja studenata prava, Zagreb, (European Law Students Association) 1988.-1992. Član uredništva časopisa Pravnik pri Pravnom fakultetu u Zagrebu 1990 -1991. Vanjski suradnik - urednik lista Informator za područje pravosuđa i Europske unije 2001. – 2003. AUTOR STRUČNIH RADOVA U NIŽE NAVEDENIM PUBLIKACIJAMA Informator, IUS info, Novi Informator, Hrvatska pravna revija, Odvjetnik, Carinski vjesnik, Pravo u gospodarstvu, Financije i porezi, Poslovni tjednik, Obrtničke novine, Radno pravo, Računovodstvo i porezi u praksi, Računovodstvo i financije, Pravo i porezi, Poslovni savjetnik, Privredni vjesnik, Sigurnost, Fircon Mostar, Nova zadruga, Revicon Sarajevo, Prizma Sarajevo, FEB Sarajevo, Pravni savjetnik Sarajevo, Gospodarski list Zagreb. OSTALE VJEŠTINE I SPOSOBNOSTI Položen Državni stručni ispit - Carinska uprava - središnji ured 1998. godine. Potvrda o korištenju IT programskih paketa - Algebra - Zagreb (MS Word, Excel, Powerpoint, Outlook). Potvrda o završenoj edukaciji Europske komisije o upravljanju projektnim ciklusom (PCM). Organizator seminara i radionica namijenjenih edukaciji pravosudnih dužnosnika 2002. - 2003. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih pravosuđu. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih malom i srednjem poduzetništvu. STRANI JEZICI Engleski jezik - aktivno poznavanje u govoru i pismu.