Ozbiljni poljoprivredni proizvođači moraju u današnjim okolnostima klimatskih promjena biti proaktivni i pokušati spriječiti nepovoljne uvjete na polju. Dreniranje je jedan od agrotehničkih zahvata za bolje proizvodne uvjete.

Razgovarali smo sa Željkom Findrijem, direktorom tvrtke Findri koja je zastupnik za prodaju i servis strojeva i opreme za poljoprivredu, a obavlja i uslugu dreniranja površina.

  • Koji su razlozi zbog kojih treba drenirati površine?

-Prije svega, bržim odvođenjem vode prije možemo ući u polje i stvaramo bolje uvjete za veći prinos i poboljšanu kvalitetu. Dreniranjem se omogućava brže zagrijavanje zemlje, smanjen je rizik „nabijanja” zemlje i smanjen je gubitak dušika. Višegodišnja je korist zbog boljeg iskorištenja gnojiva, sjemena, troškova mehanizacije, biljke imaju veći i dublji korijen, pa je bolji prinos za vrijeme sušnih godina, a i lakše je prodiranje zraka u donje slojeve zemlje i ravnomjerniji prinos po cijeloj površini. Bitno je i da poljoprivrednici imaju više dana na raspolaganju za rad i duža je sezona rasta biljaka.

  • Možete li nam ukratko opisati postupak dreniranja?

-U razgovoru s vlasnikom polja i pregledom dobivamo načelnu sliku o mogućnosti odvodnje. Prednost je ako je polje okruženo s dvije ili tri strane kako bi postojala mogućnost odvodnje na više kanala. Maksimalna dubina na koju plug može postaviti cijev je cca. 110 cm (120 cm), a minimalnu dubinu određuje vlasnik polja ovisno o postupcima obrade zemlje i iznosi cca 70 (60 cm). Potom slijedi snimanje terena pomoću GPS opreme, što je neophodno za ostvarivanje uštede u količini cijevi.

U zajedničkom dogovoru s vlasnikom polja utvrđuje se kako će se postavljati drenažne cijevi i izrađujemo plan dreniranja. Predlažemo polaganje cijevi samo na kritična mjesta i tako ostvarujemo uštedu u količini cijevi. Nakon usuglašavanja položaja svih drenažnih cijevi pristupamo postavljanju. Cijevi se postavljaju plugom SoilMax ZD48. Sve zainteresirane ovom prilikom pozivam da se slobodno jave u tvrtku Findri za više informacija.

https://findri.hr/
Prethodni članakStrojevi za berbu bobičastog voća
Sljedeći članakGourmet kocke
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.