Opće odredbe donose opširnije tumačenje pojmova korištenih u pravilniku. U poglavlju o smještaju pčelinjaka dane su preciznije mjere kod postavljanja stacionarnog pčelinjaka u odnosu na Pravilnik iz 1998. godine, koji je prestao vrijediti. Novost je uvođenje poglavlja o katastru pčelinje paše, pašnom redu, povjereniku i korisniku pašnog reda te evidenciji pčelara i pčelinjaka koja skraćeno glase:
Katastar pčelinje paše
Pčelinja paša u Republici Hrvatskoj (RH) daje se na gospodarenje pčelarskim udrugama preko Hrvatskog pčelarskog saveza (HPS), a dostupna je svim zainteresiranim pčelarima. Katastar određuje osnovni medonosni potencijal pojedinih vrsta pčelinje paše za područje svih općina u RH i obvezna je osnova za pripremanje i izvedbu pašnog reda na području pojedine općine ili više općina. Katastar sadrži: alfanumeričku bazu podataka te digitalnu i analognu kartu koje sadrže ucrtane državne granice RH, granice županija, gradova i općina. Na kartama su ucrtani svi pčelinjaci koji su označeni simbolom, te predstavljaju samostalni objekt. Unutar oznake simbola nalaze se šifre pod kojima se pohranjuju podaci o zemljopisnom položaju svakog pčelinjaka, podaci o pčelaru, te povjereniku pašnog reda. Katastar uspostavljaju i vode pčelarske udruge prema mjestu djelovanja, te HPS koji objedinjava podatke u Katastru za područje cijele RH. Najkasnije do 31. ožujka svake godine HPS dužan je ažurirati Katastar. Katastrom se, glede pašnih resursa, određuje: vremenski pojava medenja, površina pašnog izvora (medonosnog bilja) u hektarima i procijenjeni relativni udio medonosnog bilja u ukupnom biljnom sastavu na području pasišta, te predvidljivost pčelinje paše. Broj pčelinjih zajednica po hektaru pašnog izvora (medonosnog bilja) kod predvidljivih paša može odstupati najviše za 30% od vrijednosti preporučenog broja pčelinjih zajednica po hektaru, s obzirom na promjenjive razmjere medenja na pojedinim područjima u RH.
Pašni red
Pašni red utvrđuje način gospodarenja pčelinjim pašama na području koje zemljopisno pokriva pojedina pčelarska udruga. Pašnim redom se određuje: povjerenik pašnog reda, veličina pasišta, preporučena gustoća pčelinjih zajednica s obzirom na količinu i vrstu paše, raspored stacionarnih pčelinjaka i raspored nezauzetih stajališta, koja su određena za privremeno dovoženje pčelinjih zajednica na pašu, način dodjeljivanja stajališta, način uređenja i označavanja stajališta, vrijeme dovoženja pčelinjih zajednica na pčelinju pašu, vrijeme odvoženja pčelinjih zajednica sa pčelinje paše ovisno o medenju, postupak kad pčelar mora odseliti pčelinje zajednice sa stajališta, način izračuna troškova koji nastaju pri rasporedu pčelinjih zajednica, te način plaćanja. Pašni red utvrđuje pčelarska udruga, a potvrđuje HPS. On mora biti usklađen s katastrom.
