Vino se sporo bistri, a čuo sam da se bistrenje može ubrzati bjelancem jajeta. Kakav je postupak?


To je najstarije sredstvo za bistrenje vina. Njime su se bistrila osobito crna vina na vinogradarskim posjedima starog Rima. Aktivni su dio bjelanca kod bistrenja vina njegove bjelančevine albumin i globulin, a sadržava ih oko 12,5%. Njime se bistre kvalitetna crna vina, znači vina koja sadržavaju tanin, a od bijelih jaka trpka vina primorske Hrvatske. Za bistrenje se uzmu 2 svježa jaja za 100 litara vina. Umjesto bjelanca može se upotrijebiti albumin, i to na svakih 100 litara vina 8 – 12 g.

Postupak bistrenja: bjelance se odvoji od žumanca, u zdjeli se istuče, ali ne u potpunosti, jer se kao “snijeg” teško umiješa u vino. Znači, djelomice tučeno bjelance umiješa se u 7 – 10 litara vina, uz prelijevanje iz posude u posudu. Tako pripremljeno bistrilo umiješa se u cjelokupnu količinu vina u sudu (bačvi, cisterni). Suhi albumin u prahu prethodno se s vodom izmiješa u kašu i tako dodaje vinu, uz obvezno miješanje.

Prethodni članakRezidba kupine
Sljedeći članakOtvorenje projekta “Certificiranje seljačke tržnice”
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.