Je li čudno ili je logično pomisliti na to da bi osvajači medalja i priznanja nakon uspjeha trebali još učiniti dodatni napor u marketinškoj aktivnosti? I na povećanju svoje vidljivosti i na vidljivosti nagrađene etikete. Naime, u ruke su dobili sjajan alat za jako dobru promidžbu, bolji plasman proizvoda, ne samo na lokalnoj nego i na globalnoj razini.

Medalje dobitnicima mogu doista mnogo značiti u poslovnom smislu. Samo, na laureatima je da s proizvodima platinastog, zlatnog, srebrnog sjaja izađu i osobno pred potrošače te da ih prezentiraju značajnijim medijima i trgovcima. Po onome kako je u nas manje više bilo do sada, dojam je da hrvatski proizvođači i ovako značajna odličja doživljavaju nekako više kao lijep ukras stalaže u stanu i kao zadovoljenje vlastitog ega, nego kao korisno poslovno sredstvo u smislu boljeg plasmana proizvoda u količini i po višoj, dakle za poljoprivrednika boljoj cijeni.

Gospodarski list organizira Crospirit – Međunarodno ocjenjivanje rakija, likera i ginova, koje će u 2024. godini doživjeti 6. izdanje. U prošloj godini, proizvođači koji su osvojili odličja i priznanja za kvalitetu i dizajn, imali su priliku svoje nagrađene proizvode označiti naljepnicom/markicom CROSPIRIT i tako povećati vidljivost kvalitete svojeg proizvoda, ali i opravdati cijenu potvrđenom kvalitetom.

Foto: Gospodarski list

O svim nagrađenim proizvođačima koji su osvojili medalje na 5. Crospiritu, ali i prethodnim ocjenjivanjima, možete doznati više na internetskoj stranici crospirit.hr.

Pratite nas i uskoro saznajte više o najprestižnijem ovogodišnjem ocjenjivanju rakija, likera i ginova u Hrvatskoj i šire – 6. CROSPIRIT 2024

Prethodni članakRazveselite se za Uskrs razigranim cvjetnim dekoracijama!
Sljedeći članakKako iskoristiti oznake i priznanja za kvalitetu za podizanje cijene nagrađenih proizvoda?
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.