Blagdani su uvijek prilika da se još više potrudimo oko uređenja doma zbog nas samih, ali i ugođaja i simbolike blagdana koju želimo osjetiti svim čulima.

Proljetno buđenje prirode u blagdanu Uskrsa možemo vidjeti u svakoj napupaloj grani i procvalom cvjetku koji je još do pred neki dan djelovao uvelo i mrtvo. Zbog toga je nekako i najljepše u izradi uskršnjih aranžmana koristiti mlade izbojke ukrasnog drveća i grmlja, voćaka i svježe proljetno cvijeće iz vrtova i cvjetnih gredica. Plodovi i osušeni biljni dijelovi manje su primjereni u ovo doba godine.

Šarolika tradicija naših krajeva

Cvjetovi drijenka, koji je jedna od vrsta koja cvate među prvima, tradicionalno su se u kontinentalnim krajevima nosili na Cvjetnicu u crkvu, zelenilo mlade trave i mirisni cvjetovi ljubica koje su se stavljale u vodu u kojoj se umivalo, buketi procvalih narcisa, sve to i još mnogo drugih vrsta unose tu čaroliju blagdanskog ugođaja i njeguju se u šarolikoj tradiciji naših krajeva.

Bijeli zumbuli u vazi
Boje i oblici proljetnog cvijeća
Kombinacija žutih i bijelih rogatih ljubičica u uzgojnoj posudi

Predblagdansko vrijeme, vrijeme je i uređivanja vrtova, svaki trenutak povoljan za obradu tla, koristi se za formiranje povrtnjaka, ali i cvjetnjaka koji mirišu proljetnim buđenjem – od šarenila jaglaca, mirisnih ljubica, zumbula, sunovrata do šarenih i elegantnih tulipana. Osim u vrtu, sve ove vrste mogu obogatiti i prostore za sjedenje na terasama, izraziti dobrodošlicu na ulasku u dvorište ili kuću, uljepšati balkon ili prozorsku klupicu.

Što priroda i vrtovi nude u proljeće?

U proljeće, vrtovi i ukrasne posude prepune su boja i različitih cvjetnih kombinacija, a uz sve što priroda i vrtovi nude u proljeće, moguće je izraditi i različite prigodne dekoracije.

Za uskršnje dekoracije mogu se koristiti rascvale grane voćaka, ukrasnog grmlja poput forzicije, japanske dunje, izbojci vrba s cica-macama, tek napupale nježne grane breze ili lijeske mogu se upotpuniti sa zelenilom bršljana, zimzelena, kaline. Već će same u vazi izgledati lijepo, a nadopunjene sezonskim cvjetnim vrstama još ljepše.

Mini narcise u širokoj glinenoj posudi
Jaglaci u uskršnjoj instalaciji na Agronomskom fakultetu

Ove savitljive grane mogu poslužiti i kao osnova za izradu vjenčića, a ponovno uz dodatak sezonskih cvjetnih vrsta unijet će se prepoznatljive, svježe proljetne boje koje su nam svima nedostaje tijekom zime.

Različiti izbojci i grane, naročito vrba ili lijeske (Corylus avellana ‘Contorta’) mogu biti baza aranžmana. Ukrasnu posudu obloži se aluminijskom folijom u dva sloja, na dno se još stavi krug od kartona. Pripreme se grane i izrežu na željenu visinu. U posudu se izlije smjesa gipsa do dubine od barem 10 cm i kad je još dovoljno mekana u nju se utaknu grane. Potrebno ih pridržati kratko vrijeme dok se gips ne stvrdne. Nakon toga ukloni se višak aluminijske folije, a površina prekrije mahovinom. Na grane se mogu povješati šarene pisanice i time smo stvorili jednostavan, a efektan prigodan aranžman.

Ljepotu proljetnog cvjetnjaka može se unijeti i u dnevni boravak. U široki podložak ili još ljepše, široku pletenu košaru stavi se nešto supstrata. Po površini se rasporede uzgojne posude s različitim proljetnicama: mini narcisama, presličicama, šarenim jaglacima, mirisnim zumbulima. Biljke višeg rasta stavljaju se u sredinu i u pozadinu aranžmana, a prema promatraču se stavljaju biljke nižeg rasta. Još je ljepše ako se biljke stave u glinene posude, rub prikrije i omekša bršljanom, a površina i međuprostori ispune mahovinom. Za potpuni ugođaj Uskrsa dodajte koju šarenu pisanicu. Koju god vrstu i stil volite, važno je da vama bude lijepo i da vas veseli te skrenuti pozornost na ljepotu prirode u ovo doba godine. To je ljepota koju možemo unijeti i u svoje boravišne prostore i uživati u raskoši proljeća čak i kad nismo u prirodi, vrtu ili parku.

Tekst i foto: izv. prof. dr. sc. Vesna Židovec