Amaterski se bavim pčelarstvom i lani sam na Hvaru od tamošnjih pčelara čuo za biljku drača (tako je oni nazivaju) koja je vrlo medonosna. Kakva je to biljka – grm – drvo i je li tako medonosna?
Drača je vrlo dobra medonosna biljka koja u kombinaciji s kaduljom daje vrlo ljekovito i nadasve stimulativno sredstvo. A to je doista, dobrim dijelom znanstveno dokazano i potvrđeno s medicinske strane, jer je na ovaj način spravljen med bogat acetilholinom, aktivnom tvari izvrsnom za cirkulaciju, krvožilni sustav i srce. Drača (Paliurus spina-christi) bodljikavi je grm koji može narasti do 3 metra visine. Kod nas raste duž cijele Dalmacije. Ima okruglaste, spiralno raspoređene, cjelovite ili blago pilaste glatke listove, duge 2–4 cm i široke 1,5 cm. Sitni cvjetovi su zlatnožuti, skupljeni u grozdiće u pazušcima listova. Biljka cvate u lipnju, odmah iza kadulje.
Kako su joj cvjetići plitki, izloženi su svakoj vremenskoj promjeni. Ipak, njenom medenju posebno pogoduje vlažno vrijeme bez vjetra. S druge strane, drači kao izrazito medonosnoj biljci itekako škodi suh vjetar i hladno vrijeme. Ima vrlo razvijen korijenov sustav zahvaljujući kome bez većih poteškoća može preživjeti teške i suhe uvjete.
Pojedini pčelari su već uspjeli komercijalizirati dračin med kao sredstvo koje budi ljubavni žar. A dnevni prinosi meda na drači obično se kreću oko 3 kilograma, premda u izvanredno dobrim godinama na drači prinos meda zna biti i mnogo veći.