Željela bih uzgajati koke hrvatice, pa me zanima kakav je postupak, što sve trebam napraviti i da li se dobije poticaj. Kakav mora biti kokošinjac?
Kokoš hrvatica se kao hrvatska izvorna pasmina tradicionalno uzgaja na tipično ekstenzivan način, na malim obiteljskim gospodarstvima. Pripada u pasmine kombiniranih svojstava, a uzgaja se u četiri osnovna soja gleda obojenosti perja: crveni, crni, jarebičasto- zlatni i crno-zlatni. Pravo na novčani poticaj od 60.000 kuna po matičnom grlu (odnosno 660,00 kuna po matičnom jatu od 10 kokoši i jednog pijetla) može se ostvariti nakon registracije jednog ili više matičnih jata. Izbor matičnih životinja provode djelatnici hrvatske poljoprivredne agencije, kad su životinje u dobi od najmanje 18 tjedana. Sve rasplodne muške i ženske životinje, obilježavaju se trajnim nožnim prstenom s utisnutim matičnim brojem.Uzgoj umatičenih kokoši hrvatica odvija se po porodicama veličine optimalno 11 životinja, a omjer spolova je 1 pijetao na 10 kokoši. Jedan uzgajivač može imati više porodica uz uvjet osiguravanja odvojenog držanja po porodicama u vrijeme parenja, nesenja rasplodnih jaja i uzgoja podmlatka.
Da bi dobio poticaj uzgajivač mora osigurati sljedeće minimalne prostorne i građevinske uvjete za smještaj rasplodnih životinja:
– objekt ili njegov zaseban dio solidne građe namijenjen smještaju pijetlova i kokoši kroz noć, s minimalno 0,2 m2 podne površine po životinji;
– ograđeni ispust za životinje u vrijeme rasploda, uzgoja podmlatka i proizvodnje konzumnih jaja od minimalno 10 m2 po životinji. Ispust mora imati neposrednu vezu s peradnjakom i treba biti ograđen ogradom visine minimalno 180 cm;
– životinjama se u peradnjaku mora pružiti mogućnost sjedenja na drvenim prečkama promjera 5-7 mm, duljine 35 cm po životinji, te udaljenosti od zida najmanje 40 cm.
Savjetujem vam da se obratite najbližem uredu Hrvatske poljoprivredne agencije, gdje će vas uputiti u detalje.
dr. sc. Vesna OČIĆ