U posljednje vrijeme govori se i piše o organskom uzgoju pilića. Kakve su njegove prednosti (ako postoje) i kakav je to način zgoja?
Organski (ekološki) tov pilića provodi se po određenim standardima (zakonskim propisima) koje propisuju nadležna ministarstva pojedinih zemalja. Zadovoljavanjem smjernica organskog standarda proizvodi dobivaju certifikat da su organskog podrijetla i kao takvi se javljaju na tržištu. U organskom tovu pilića mora se koristiti samo organski (ekološki) proizvedena hrana, bez antibiotika i stimulatora rasta, pilići se ne smiju držati u kavezima, a moraju imati osigurani ispust odgovarajuće površine i pašnjak. Pašne površine kao i sastojci krmnih smjesa ne smiju biti tretirani pesticidima, nego za to odobrenim sredstvima. Plodnost tla se ne smije poboljšavati kemijskim gnojivima već organskim gnojivima i plodoredom. U našoj zemlji ova proizvodnja je regulirana Pravilnikom o ekološkoj proizvodnji životinjskih proizvoda (N.N. 13/2). Organska proizvodnja pilećega mesa je sezonskog karaktera, jer se pilići tove na otvorenim površinama. Za organski tov prikladniji su pilići spororastućih genotipova zbog bolje prilagođenosti siromašnom okolišu.

G. K.

Prethodni članak1,59 milijuna kuna iz IPARD-a za ruralni turizam u Istri
Sljedeći članakObiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu više od milijun kuna iz IPARD-a
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.