Već treću godinu za redom nemam piliće od mojih domaćih koka koje su vrijedne nesilice, jer koke neće da se raskvocaju. Molim vas što mi je činiti?
Prirodna inkubacija koristi nagon kokoši nesilica da sjede određeno vrijeme na jajima i izvale pomladak. Prirodno valjenje peradi vezano je za određeno godišnje doba i klimatske uvjete. Kokoši nesilice u nekontroliranim uvjetima uzgoja u našem podneblju započinju s intenzivnim nesenjem jaja u proljeće, kada dan postaje duži. Nesenje jaja traje duže ili kraće vrijeme, ovisno o vrsti i pasmini nesilice, nakon čega se ženka raskvocava. Kako bi je „natjerali“ da se raskvoca možemo joj u hranu dodavati povećane doze vitamina B-kompleksa. Najlakše se to odradi na način da im se u obrok doda razmrvljeni svježi kvasac kroz sedam dana. Dodavanje starog kruha u obrok nesilica (u njemu ima također kvasca pa time i vitamina B-kompleksa) imati će isti učinak, ali ga treba dulje primjenjivati. Može se, također dodati i vitamine B-kompleksa otopljene u vodi za piće.
Piprema za sjedenje na jajima
Uz ovaj hranidbeni režim potrebno je osigurati i intimu kokošima za sjedenje na jajima. Gnijezda postaviti u mračni i prozračan prostor. Ukoliko se kod kokoši pojavi želja za sjedenjem na jajima, treba ih tijekom noći staviti na nekoliko podložaka (jaja). Ako nakon dva do tri dana ženka mirno sjedi, podloške iz gnijezda treba ukloniti, a staviti potreban broj rasplodnih jaja.
Da je jedinka spremna sjediti na jajima vidi se po njezinom vladanju. Ona nerado ustaje s gnijezda, a ukoliko se stavi jaje u gnijezdo pokraj nje, ona ga prikuplja i gura ispod sebe kako bi ga pokrila. Pored toga, ima i neprijateljski stav prema drugoj peradi i čovjeku. Optimalna temperatura prostorije treba iznositi između 20 i 220oC. Prije korištenja gnijezdo treba temeljito očistiti, te na dno gnijezda postaviti slamu ili sijeno. Kvočku je potrebno radi mirnog sjedenja na jajima i sprječavanja prenošenja nametnika na potomstvo tretirati insekticidima protiv ektoparazita (tekuti, krpelji).