Batat se često naziva “ slatki krumpir”, međutim on ima navodno i druga svojstva, odnosno ljekovitosti. Koja su svojstva, kako se uzgaja, dali uspijeva u kontinentalnoj Hrvatskoj?
lako se batat katkad naziva “slatki krumpir” i za jelo se priprema na slične načine, on nije krumpir. Uzgoj batata i krumpira ima neke sličnosti, no nipošto nije isti. Batat tako zahtijeva više topline od krumpira – za uspješan rast potrebno mu je 100 do 150 dana bez mraza i temperature iznad 15 stupnjeva. Razlika je i u sadnji – batat se najčešće razmnožava presadnicama, odnosno ukorijenjenim izbojima dobivenim iz korijena. Batat se u kontinentalnom dijelu Hrvatske sadi polovicom svibnja, kada prođe opasnost od pojave kasnih mrazeva. Radi poboljšavanja uvjeta uzgoja preporučuje se sadnja pod crnu foliju ili na uzdignute gredice, što olakšava i berbu.
Takve je gredice dobro i malčirati slamom. Batat je vrlo ukusan i zdrav – bogat je vitaminima i mineralima, ne sadrži masti i kolesterole, a zbog niskog glikemičkog indeksa i visokog sadržaja vlakana vrlo je korisna hrana za dijabetičare. Može se preraditi u brašno, sokove i rakiju. Listovi batata izvrsna su namirnica za hranidbu domaćih životinja, a od njih se može pripremati i ljekoviti čaj koji je okusom vrlo sličan zelenom. Mladi listovi također su jestivi kao salata.