Prije 60 godina moj otac je kupio jednu parcelu blizu kuće, ali vlasništvo nikad nije preneseno. U međuvremenu su umrli moj otac i prodavatelj. Na koji način mogu u zemljišnim knjigama upisati sebe kao vlasnika?
Kod Općinskog suda na čijem se području nalazi nekretnina trebate pokrenuti pojedinačni ispravni postupak. U prijedlogu trebate navesti protustranke – to će biti osobe koje su upisane u zemljišnoj knjizi kao vlasnici, odnosno njihove nasljednike. Uz prijedlog ćete kao dokaz priložiti kupoprodajni ugovor, ako ga imate, a ako nemate kupoprodajni ugovor tada ćete predložiti da sud sasluša svjedoke koji imaju saznanja da ste vlasnici te parcele. Sud će zajedno s geodetom izaći na lice mjesta kako bi izvršio identifikaciju nekretnine, po potrebi će provesti i druge dokaze kao što je saslušanje svjedoka. Nakon provedenog postupka sud će donijeti odluku temeljem koje ćete se upisati kao vlasnik u zemljišnim knjigama. Vođenje ovakvog postupaka zahtijeva stručno znanje pa vam savjetujem da angažirate odvjetnika. Ukoliko nemate novčanih sredstava za plaćanje odvjetnika možete se u sudu raspitati o vašem pravu na besplatnu pravnu pomoć, ili se možete obratiti u Hrvatsku odvjetničku komoru sa zahtjevom da vam se dodijeli odvjetnik koji će vas zastupati bez prava na naknadu za što morate zadovoljavati strogo određene uvjete.

Daniela Sukalić, dipl. iur.

Prethodni članakZapočelo podnošenje zahtjeva za Izravnu potporu 2016.
Sljedeći članakKako pravilno oblikovati mladu lozu
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.