Zanima me registracija OPG-a za uzgoj zagorskih purana, potpore i sufinanciranje, te obveza plaćanja poreza i doprinosa?
Što se tiče prvog dijela vašeg pitanja, koje se odnosi na uvjete osnivanja OPG-a on je isti za sve poljoprivredne djelatnosti, pa tako i za zagorske purane. Naime, obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG) je samostalna gospodarska i socijalna jedinica koju čine punoljetni članovi zajedničkog kućanstva, a temelji se na vlasništvu i/ili uporabi proizvodnih resursa u obavljanju poljoprivredne djelatnosti, dok je poljoprivrednik fizička osoba na poljoprivrednom gospodarstvu koja se bavi poljoprivredom te posjeduje znanja i vještine o poljoprivredi. Sukladno Zakonu o poljoprivredi i podzakonskim propisima, postupak osnivanja OPG-započinje podnošenjem zahtjeva za upis u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, što je između ostalog jedan od preduvjeta za ostvarivanje državnih potpora, time da se isti podnosi regionalnim uredima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Dokumentacija potrebna za upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava: popunjen Zahtjev za upis, preslika kartice žiro – računa nositelja OPG-a, preslika osobne iskaznice nositelja OPG-a, preslika osobne iskaznice za člana/članove OPG-a, posjedovni list za poljoprivredno zemljište koje se upisuje – original (ne stariji od 6 mjeseci), ugovor o zakupu ovjeren kod javnog bilježnika (ako poljoprivredno zemljište nije u vlasništvu OPGa), državni biljezi (70,00 kn). Također vam glede dodjele potpora, odnosno sufinanciranja poslovanja OPG-a, sugeriramo da pročitate letak Savjetodavne službe gdje su navedene sve mjere u sklopu Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske putem sjedećeg linka: http://www.savjetodavna.hr/projekti/49/ruralni-razvojbrosure/, te posjetite mrežnu stranicu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju gdje se objavljuju javni pozivi za dodjelu bespovratnih potpora iz sredstava državnog proračuna RH, i iz proračuna EU. Međutim, što se tiče obveza prema državi upućujemo na brošuru Porezne uprave RH u svezi oporezivanja OPG-a putem linka: http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ur/Oporezivanje%20djelatnosti%20poljoprivrede%20i%20sumarstva.pdf

Alan VAJDA, mag.iur.

Prethodni članakKoje se sve garancije i certifikati mogu dobiti prilikom kupnje loznih cijepova?
Sljedeći članakMinistar Tomislav Tolušić na Vijeću ministara poljoprivrede i ribarstva EU u Bruxellesu
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.