Suprugova maćeha je preminula, a imovinu su naslijedili njezini nećaci koji žive izvan Hrvatske, koji su nam nasljedstvo prepustili darovnim ugovorom. Banka kojoj smo dostavili i Rješenje o nasljeđivanju, te Ugovor o darovanju pravi probleme jer ne priznaju Ugovor o darovanju, iako je potpisan kod bilježnika u Njemačkoj, već traže da nasljedstvo prenesu na mog supruga putem punomoći koju će oni opet morati potpisati kod bilježnika u Njemačkoj. Kako je moguće da se banka ogluši na Ugovor o darovanju koji je valjan po zakonu, pa ga je tako prihvatio i Općinski sud – Ured za katastar, te mog supruga uknjižio na kuću u dijelu koji otpada na nećake, a isto tako priznala ga je i druga banka. Može li sud naložiti banci isplatu po Ugovoru o darovanju?
Ugovor o darovanju zaključen u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima, na kojem su ovjereni potpisi darovatelja, trebao bi biti dovoljan za postupanje banke po tom ugovoru, bilo bi dobro da su u ugovoru navedeni brojevi računa i banka u kojoj se nalaze računi, odnosno novčana sredstva.
Sud može naložiti banci da postupi po sadržaju ugovora, ali će vam takav postupak izazvati dodatne dosta visoke troškove, a takav postupak može trajati i više od godine dana ako se banka bude protivila postavljenom zahtjevu. Banka vjerojatno postupa po svojim internim općim aktima, kad traži dodatnu punomoć za prijenos sredstava. Ishođenje punomoći kakvu traži banka u svakom slučaju je jeftinije i brže od pokretanja bilo kakvog postupka u sudu.
Danica SERTIĆ, dipl. iur.