Imam OPG i ratni sam invalid. U APPRRR mislim upisati dodatnu djelatnost pod točkom 2.2. i 4.2. Turistima bih ponudio dodatne sadržaje, npr. vožnju neretvanskom lađom (tradicijska vještina), samoberba mandarina i dr. ali ne znam odakle da krenem i što moram poduzeti?

Upućujemo vas na odredbe Pravilnika o dopunskim djelatnostima na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima koji je objavljen u Narodnim novinama br. 76/14. Istim je regulirano obavljanje dopunskih djelatnosti koje ste naveli u vašem pitanju, a to je:
a) grupa pod rednim brojem 2 – izrada neprehrambenih proizvoda i predmeta opće uporabe koja obuhvaća podgrupu 2.2. izrada proizvoda od slame i drugih pletarskih materijala (bambus, ratan, trska, rogoz, vrbovo pruće, rafija, očišćena, bijeljena ili bojena slama žitarica te lipova kora) povezano sa zanimanjima tradicijskih obrta i/ili tradicijskim vještinama i
b) grupa pod rednim broj 4 – pružanje turističkih i ugostiteljskih usluga koja obuhvaća podgrupu 4.2. – pružanje ostalih usluga i aktivnosti na OPG-u.
Stoga je sukladno navedenom propisu kao opći uvjet za obavljanje pojedine ili više dopunskih djelatnosti na OPG-u obvezan upis u Upisnik one dopunske djelatnosti za koju:
a) OPG posjeduje potrebne resurse,
b) OPG ispunjava potrebne posebne uvjete,
ako je za obavljanje te djelatnosti utvrđen takav uvjet sukladno ovom Pravilniku ili posebnom propisu koji uređuje tu djelatnost. Za obavljanje dopunske djelatnosti u obuhvatu utvrđenom ovim Pravilnikom, OPG mora ispunjavati pojedine posebne uvjete sukladno propisima koji uređuju
tu djelatnost, s tim da za obavljanje pojedine djelatnosti u većem obuhvatu poslovni subjekt mora registrirati tu djelatnost sukladno općim i posebnim uvjetima temeljem propisa koji uređuju ovu djelatnost. Dopunska djelatnost se obavlja u objektima i/ili na zemljištu kojima gospodarstvo raspolaže i koji su upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, te s resursima kojima raspolaže gospodarstvo, osim obavljanja onih djelatnosti i pružanja onih usluga koje se odvijaju izvan gospodarstva. Prilikom upisa dopunske djelatnosti u Upisnik OPG, morate biti upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, s tim da dobrovoljno odabirete dopunsku djelatnost
za koju ispunjavate uvjete. Naime, OPG podnosi Zahtjev za upis dopunske djelatnosti u Upisnik Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, dok se upis dopunske djelatnosti
u Upisnik obavlja u regionalnim uredima/podružnicama Agencije i to prema prebivalištu nositelja OPG-a. Prije početka obavljanja dopunske djelatnosti nositelj OPG-a je dužan podnijeti Zahtjev za upis u Upisnik, na obrascu ZUDD koji je sastavni dio ovog Pravilnika – Prilog III. Dodatno je potrebno priložiti dokaze o udovoljavanju uvjeta za obavljanje dopunske djelatnosti i to:
a) dokaz o upisu u registar poreznih obveznika; b) dokaz o upisu u registar trošarinskih obveznika; c) dokaz o registraciji i/ili odobravanju objekta pod posebnim uvjetima i/ili odobravanju objekta u poslovanju s hranom i/ili predmetima opće uporabe; d) dokaz o registraciji i/ili odobravanju objekta i/ili subjekata u poslovanju s nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi; e) rješenje o odobrenju za pružanje turističkih i/ili ugostiteljskih usluga sukladno posebnom propisu kojim su uređene te usluge u seljačkom domaćinstvu; f) presliku ovjerene sanitarne knjižice i dokaz o položenom tečaju zdravstvenog odgoja; g) dokaz o osposobljenosti za obavljanje zanimanja tradicijskog obrta; h) izjava o poznavanju tradicijskih vještina. Na kraju vas upućujem da se glede eventualnih nejasnoća obratite Savjetodavnoj službi (www.savjetodavna.hr). Također, dobro proučite Program ruralnog razvoja RH, gdje su navedene sve poticajne mjere, kako biste u istom mogli pronaći prikladnu mjeru.

Alan VAJDA, mag. iur.

Prethodni članakOd danas slobodan promet goveda u RH
Sljedeći članakGdje provjeriti što sve posjedujem?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.