Na koji način mogu obavijestiti Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje o namjeri podnošenja zahtjeva za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu?

Zahtjev za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu pokreće se putem tiskanice pod nazivom Obavijest o namjeri podnošenja zahtjeva za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu. O namjeri podnošenja zahtjeva za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu putem nadležne područne službe/ureda Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranja koja se određuje prema mjestu gdje osoba koja podnosi zahtjev ima prebivalište, odnosno boravište. Međutim, ako je prebivalište podnositelja zahtjeva u inozemstvu, nadležna je područna služba/ ured na čijem je području bilo posljednje osiguranje podnositelja zahtjeva. Napominjemo da osiguranik može dvanaest mjeseci prije podnošenja zahtjeva obavijestiti Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje o namjeri za podnošenje zahtjeva za priznanje prava na starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu, s time da se navedena obavijest osiguranika ne smatra zahtjevom za priznanje prava na mirovinu. Popunjenoj obavijesti potrebno je priložiti: ovjerenu presliku radne knjižice, izjavu, odnosno dokaze o stažu osiguranja ostvarenom u inozemstvu ako je osiguranik radio u inozemstvu, drugi dokaze o stažu koji nije u potpunosti utvrđen ili upisan u radnu knjižicu.

Alan VAJDA, mag. iur.

Prethodni članak2 OPG-a na istoj adresi
Sljedeći članakZakon o zaštiti na radu za poljoprivrednike
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.