Imam u planu kroz nekoliko mjeseci probati otvoriti neku vrstu obrta za pravljenje i prodaju zimnice. Npr. kiseljenu papriku, ciklu i sl. S obzirom na to da nemam svoje proizvode, uzimala bih od lokalnih proizvođača. Je li to izvedivo? Je li najbolje otvoriti neki jednostavan obrt ili nešto slično i trebam li uopće otvarati obrt?
ODGOVOR
Da biste otvorili obrt potrebno je podnijeti zahtjev nadležnom županijskom ili gradskom uredu za gospodarstvo ili putem online servisa e-Obrt. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja pruža elektroničku uslugu e-Obrt. Ona je dostupna putem portala e-Građani.
Za otvaranje obrta potrebno priložiti sljedeću dokumentaciju:
- dokaz o identitetu (preslika osobne iskaznice ili putovnice);
- dokaz o udovoljavanju posebnim zdravstvenim uvjetima ako je propisano zakonom (za određene djelatnosti);
- dokaz o pravu korištenja prostora (kad je za obavljanje obrta potreban prostor);
Za vezane obrte:
- dokaz o odgovarajućoj srednjoj stručnoj spremi;
- položenom majstorskom ispitu ili ispitu o stručnoj osposobljenosti; ako podnositelj zahtjeva ne ispunjava poseban uvjet stručne osposobljenosti, odgovarajućeg srednjeg strukovnog obrazovanja ili položenog majstorskog ispita, može obavljati vezani obrt ako na tim poslovima zaposli osobu, u punom radnom vremenu, koja udovoljava tom uvjetu;
- važeća potvrda o prijavi boravišta (za osobe koje imaju prijavljeno boravište).
Također je početak obavljanja obrta potrebno prijaviti u: Poreznu upravu (prema sjedištu obrta) – u roku od 8 dana od početka obavljanja djelatnosti; Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) – u roku od 24 sata od početka obavljanja djelatnosti; Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) – u roku od 8 dana od početka obavljanja djelatnosti.
Ako se nalazite u mirovini, od registracije obrta povoljnije vam je pri nadležnom županijskom ili gradskom uredu za gospodarstvo registrirati domaću radinost i sporedno zanimanje. Tada za razliku kad ste u radnom odnosu plaćate samo porez i prirez, a ne i obvezna davanja za mirovinsko i zdravstveno osiguranje (vidjeti odredbe Pravilnika o obliku i načinu vođenja odobrenja za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja s listama proizvoda i usluga) kako biste provjerili je li djelatnost koju namjeravati obavljati navedena na listi proizvoda koji se mogu obavljati u domaćoj radinosti.
Pod kućnom radinošću podrazumijeva se izrada proizvoda koju obavlja fizička osoba kod kuće osobnim radom. Pod dopunskim zanimanjem podrazumijeva se obavljanje uslužnih djelatnosti kod kuće osobnim radom, odnosno kod naručitelja usluge. Nadalje, uz Prijavu za upis u evidenciju domaće radinosti i sporednog zanimanja prilaže se:
- preslika osobne iskaznice ili potvrde o prijavi prebivališta ili boravišta;
- dokaz o stručnoj spremi za obavljanje kućne radinosti/dopunskog zanimanja ako je potrebno za obavljanje djelatnosti (svjedodžba o završnom ispitu ili majstorskom ispitu ili diploma ili uvjerenje o osposobljenosti – preslika i original na uvid);
- dokaz da udovoljava i posebnim zdravstvenim uvjetima, ako je to propisano zakonom;
- dokaz o pravu korištenja prostora ako je prostor potreban za obavljanje djelatnosti (kupoprodajni ugovor ili ugovor o zakupu ili izvadak iz zemljišne knjige).