Želim upisati u svoje vlasništvo naslijeđeni vinograd od pokojnog muža koji je preminuo prije 12 godina. Vinograd je u obiteljskom posjedu duže od 30 godina, no nikad nije uvedeno vlasništvo u katastarske knjige i gruntovnicu. Imam živog svjedoka koji je bio na kupoprodaji kad je prethodnom vlasniku isplaćen novac za taj vinograd. Kako da vinograd prebacim na svoje ime i dobijem vlasnički list?
ODGOVOR
Za predmetni vinograd nikad nije bio proveden postupak stjecanja prava vlasništva; odnosno upisa u katastar i gruntovnicu radi dobivanja posjedovnog lista, odnosno izvatka iz zemljišnjih knjiga. Zato je potrebno ako posjedujete pravovaljano rješenje o nasljeđivanju ( što uključuje i predmetni vinograd) da temeljem istog podnesete zahtjev pri nadležnom Općinskog sudu, zemljišno-knjižnom odjelu za upis vlasništva navedenog vinograda.
Kako se pravo vlasništva ne stječe automatski, nego upisom u zemljišne knjige, navodimo da prava osnova upisa na nekretnini može biti:
-pravni posao (ugovor o kupoprodaji, ugovor o darovanju i sl.); odluka suda; nasljeđivanje; zakon…
Za uknjižbu prava vlasništva nekretnine sudu je potrebno dostaviti:
-prijedlog za upis u dva primjerka
-izvornik ili ovjereni prijepis, odnosno presliku isprave o pravnom poslu (ugovor o kupoprodaji; ugovor o darovanju; ugovor o zamjeni i slično)
-dokaz o državljanstvu stjecatelja prava vlasništva (domovnica, osobna iskaznica, putovnica)
-dokaz o plaćanju sudske pristojbe ili dokaz o oslobođenju od plaćanja sudske pristojbe:
a) pristojba za upis naplaćuje se prema tarifi propisanoj u Uredbi o tarifi sudskih pristojbi („Narodne novine“, broj 53/2019.). Tako se za podnesak kojim se traži upis u zemljišnu knjigu ili brisanje iz zemljišne knjige plaća pristojba od 50,00 kuna. Za uknjižbu ili predbilježbu prava vlasništva i drugih stvarnih prava plaća se pristojba od 200,00 kuna;
b) ako se na temelju jednog prijedloga upisuje više prava u korist jedne osobe kod istog suda, pristojba se plaća za upis svakog prava posebno.
Ako prijedlog za upis prava vlasništva ne podnesete u roku od 60 dana od dana stjecanja uvjeta za upis to obračunat će vam se pristojba u peterostrukom iznosu.
Elektroničko podnošenje prijedloga za upis putem sustava e-građani:
-za to je predviđeno je plaćanje sudske pristojbe u iznosu umanjenom 50 % u odnosu na propisanu sudsku pristojbu za podnošenje prijedloga za upis (članak 7., Zakona o sudskim pristojbama, „Narodne novine“, broj 118/2018.).