Mogu li otvoriti OPG kao umirovljenik da bi članu obitelji koji je nezaposlen mogli plaćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje? Gdje se javiti, koliko košta i koliko traje postupak? Može li se retrogradno uplaćivati i koliko?
ODGOVOR
S obzirom da se nalazite u mirovini, postojeći zakonski propisi vas ne sprječavaju da otvorite i postanete nositelj OPG-a. Bit ćete obvezni upisati se u nadležnoj ispostavi porezne uprave u registar poreznih obveznika – RPO. Registraciju OPG-a obavljate u nadležnom uredu državne uprave. I to pri regionalnom uredu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. OPG se registrira pri nadležnom Uredu državne uprave u županiji prebivališta; Odsjek službe za gospodarsko i imovinsko – pravne poslove; Pododsjek za poljoprivredu i šumarstvo.
Potrebna dokumentacija za upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava:
- upisnik – popunjen (kupuje se u knjižari);
- preslika kartice žiro računa nositelja Opg-a (ne može tekući ili štedna knjižica);
- preslika osobne iskaznice za nositelja Opg-a;
- preslika osobne iskaznice za člana/članove Opg-a;
- posjedovni list za poljoprivredno zemljište koje se upisuje – original, ne stariji od 6 mjeseci;
- ugovor o zakupu ovjeren kod javnog bilježnika (ako poljoprivredno zemljište nije u vlasništvu OPG-a);
- 70,00 kn državnih biljega.
Međutim, vaš sin unatoč činjenici da je nezaposlen ima i drugu mogućnost. To je produženo osiguranje pri Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.
Naime, osobe kojima je prestalo obvezno mirovinsko osiguranje mogu se osigurati na produženo osiguranje. I to ako od prestanka obveznog osiguranja nije proteklo više od 12 mjeseci i ako podnesu prijavu na osiguranje u tom roku za vrijeme:
- neplaćenog dopusta;
- mirovanja radnog odnosa dok dijete ne navrši tri godine života;
- stručnog usavršavanja ili specijalizacije nakon prestanka ugovora o radu;
- službe, odnosno obavljanja djelatnosti;
- nezaposlenosti nakon prestanka osiguranja, nakon prestanka ugovora o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove;
- privremenog ili sezonskog prekida obavljanja djelatnosti;
- zaposlenja u inozemstvu u međunarodnim i drugim organizacijama na osnovi međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju; odnosno kod stranog poslodavca, ako za to vrijeme nije obvezno osigurana u Republici Hrvatskoj; odnosno ako uredbama Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti ili međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju nije drukčije određeno;
- boravka u inozemstvu kao bračni drug osiguranika na radu u inozemstvu;
- boravka u inozemstvu kao bračni drug osiguranika-profesionalnog ugovornog diplomata;
- nezaposlenosti osiguranika-člana posade broda nakon prestanka ugovora o radu na određeno vrijeme, kao osoba koja ima prebivalište na državnom području Republike Hrvatske za vrijeme nezaposlenosti nakon prestanka obveznoga mirovinskog osiguranja u državi članici Europske unije ili u državi s kojom je sklopljen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju, neovisno o tome je li prije obveznog osiguranja u inozemstvu bila osigurana u Republici Hrvatskoj, životni partner osiguranika koji je sklopio životno partnerstvo s osobom istog spola pod uvjetima propisanim za bračnog druga osiguranika.