Prošle godine smo prvi put uzgajali batat za obiteljske potrebe. Prije batata smo na toj površini uzgajali krumpir, grah, kukuruz i mrkvu. Kod vađenja gomolja u 10. mj. bili smo umjereno zadovoljni veličinom gomolja, ali ne i njihovom kvalitetom. Naime, svi su izbušeni, istunelirani nekim nametnicima pa ih puno otpadne u čišćenju. U jednom gomolju kod vađenja smo našli jednog žičnjaka, ali mislimo da uz njih štetu čine i mali sivo-plavi pužići. Njih smo nalazili i u krumpiru. Čime bismo mogli zaprašiti ili poprskati tlo da gomolji budu zdravi, a da nama ne smeta za zdravlje? Postoje li kakve biljke (mentol čaj, kopriva, hren…) koje bi se mogle saditi između batata, a tjerale bi nametnike iz tla?
Bušotine na gomoljima batata najvjerojatnije su nastale od ubušivanja žičnjaka. Sami tvrdite da ste jednog žičnjaka našli u gomolju kod vađenja. Malo je čudno da na kulturama koje ste ranije sadili na tu površinu niste ustanovili njihove zaraze, jer su sve osim graha podložne njihovu napadu. Preporučili bismo da pred sadnju gomolja ubuduće napravite pregled tla na prisutnost ovih štetnika, kopanjem jama veličine 25×25 cm (širina lopate) do dubine lopate. Iskopana zemlja stavlja se na plastičnu foliju, mrvi prstima i pregledava ima li u njoj žičnjaka i drugih zemljišnih štetnika poput grčica i rovca.
Na manjim parcelama dovoljno je pregledati zemlju iz 3-4 jame. Sakupljeni štetnici se prebroje, a ukupan broj množi sa 16 i podijeli s brojem jama. Tako se dobije broj po m2, a ako taj broj bude veći od jednog žičnjaka, jedne grčice, odnosno 0,5 rovca na toj površini tada se pred sadnju mora tretirati tlo u brazdu ili gomolje s jednim od za tu namjenu registriranih insekticida. Protiv žičnjaka dozvolu za primjenu na krumpiru imaju insekticidi Force 1,5-G za tretiranje u redove prije sadnje, Gaucho FS 600 Rot za tretiranje gomolja ili tretiranje brazde pred sadnju i Prestige FS 220 za tretiranje gomolja.