Nakon berbe vinograda preporuča se jesenska gnojidba. Postoji nekoliko načina dodavanja mineralnog gnojiva. Koji se način preporučuje?
Kada smo na temelju analize tla utvrdili koliko nam gnojiva treba za naš vinograd, postavlja se pitanje, kako obaviti gnojidbu, a da naš trs, od te gnojidbe izvuče što veću korist, odnosno kako proizvesti što kvalitetnije grožđe. Ako znamo da se fosfor i kalij vrlo sporo premještaju u dublje slojeve (godišnje 1 – 2 cm), a oni su najvažnija hranjiva za kvalitetu budućeg grožđa, tada to moramo uraditi tako, da ih što više približimo korijenovom sustavu, kako bi ih korijen čim više iskoristio a to je na dubinu od 25 – 40 cm, gdje je glavnina korijenovog sustava.
Najbolji način je unos mineralnog gnojiva u zonu korijena specijaliziranim podrivačima s deponatorom koji deponira gnojivo na potrebnu dubinu. Drugi način je taj da se po sredini između dva reda, otvori jarak (plugom ili štihačom) na oko 40 cm dubine i tu deponira određena količina NPK gnojiva. Treći način je taj, da štihačom, ili nekim drugim pogodnim oruđem na dva do tri mjesta oko trsa (50 – 80 cm od trsa) zaštihamo na dubinu 40 – 50 cm, i u svaku rupu deponiramo određenu količinu NPK gnojiva. Najlošiji način je da gnojivo razbacujemo širom po vinogradu i svakako bi trebalo izbjegavati ovakav način gnojidbe.