Mali sam proizvođač jakog alkoholnog pića. Posjedujem voćnjak od nekoliko stabala jabuka i nekoliko stabala krušaka. Spomenuto voće koristim za konzumaciju, ali uvijek postoji neki višak ili oštećeno voće koje usitnim i stavim u drvene bačve i dodam obične vode za bolju fermentaciju. Nakon fermentacije koja traje nekoliko tjedana pečem rakiju. Posjedujem kotao za rakiju od 80 litara i ove godine imam jedan specifičan problem. Tekućinu koju dobijem prilikom destilacije koma krušaka i jabuka uvijek prepečem radi bistroće rakije. Kod ponovne destilacije (prepeke), rakija koju dobivam je čista i bistra do jačine od 26 gradi ili 65 % alkohola.
Ako jačina rakije padne ispod navedenog postotka alkohola dolazi do bijele boje i rakija postane zamućena. Destilaciju (prepeku) sam pokušao ponoviti nekoliko puta, ali uvijek dolazi do istog problema. Pokušao sam uzeti bistru rakiju od 26 gradi (65 %) i razrijediti je destiliranom vodom na 20 gradi (50 %). Međutim, prilikom ulijevanja destilirane vode u rakiju dolazi do zamućenja. Kako razrijediti rakiju destiliranom vodom na 50 %vol. alkohola, a da se ne zamuti?
ODGOVOR
Unatoč korištenju destilirane vode može se dogoditi da se pojedini destilati prilikom razrjeđivanja ispod jakosti od 45 %vol. zamute u vidu mliječno-magličastog zamućenja. To je prirodna pojava koju uzrokuju spojevi arome slabo topivi u vodi – terpeni, pojedini esteri i viši alkoholi. Sve su to tvari arome. Stoga je za očekivati da što je rakija aromatičnija opasnost od zamućenja bit će veća. Takve rakije treba ohladiti na 0 do 5 °C kroz tjedan dana čime će se još jače zamutiti, te nakon toga odmah hladne filtrirati na pločastom filteru s celuloznim pločama koji se koristi u vinarstvu. Filter ploče koje se uglavnom koriste za ovu namjenu trebale bi biti poroziteta od 1 do 2 µm (npr. celulozne ploče 20 x 20 cm proizvođača Seitz naziva K200).