Kraj vinograda imamo veliku, kao jablan visoku krušku tepku koja obilno rodi svake godine. Kako te kruške padaju kroz dulje vrijeme, a tek kad padnu, posmeđe i omekšaju su dobre, ne znamo kako bi ih mogli sve postepeno stavljati u jednu posudu za fermentiranje, a da kruškov masulj ostane zdrav i da dobijemo finu, aromatičnu tepkovicu. Da li da kruške čim padnu sameljemo ili da ipak čekamo da posmeđe i omekšaju da da ih onda muljamo. Moramo li ipak upotrijebiti više posuda u koje bi pohranjuivali masulj iz kraćeg perioda. Da li da zaustavimo fermentaciju dok sve ne poberemo pa ju onda gljivicama potaknemo.
Kruške je potrebno uskladištiti otprilike 2 do 4 tjedna kako bi u njima došlo do stvaranja najveće količine šećera i nakupljanja željene arome. istovremeno dolazi do omekšavanja plodova, no ne smije doći do totalnog posmeđenja jer će u tom slučaju doći do kvarenja plodova, a samim time ni konačni željeni proizvod neće biti dobar. Ukoliko su kruške odležale u skladištu nije potrebno muljanje jer u tom slučaju kruške su omekšale i lako otpuštaju sok. Kruške je potrebno usitniti jer u protivnom ako ih stavljate cijele, sporije će otpuštati sok što ima za rezultat i sporije vrenje, a u tom slučaju ni sav šećer se ne bi pretvorio u alkohol što je zapravo cilj. Ukoliko je dobivena kaša suha možete dodati vode kako bi se dobila fina masa (ukoliko je kaša hladna temperatura joj se podesi dodavanjem tople vode). Predlažem da kruške kako sazrijevaju stavljate na odležavanje u adekvatnom prostoru i kad odredite da su Vam sve kruške sazorile krenite u proizvodnju rakije od tepke.

Doc. dr. sc. Sandra Voća

Prethodni članakZavršena isplata 750 milijuna kuna predujma izravnih plaćanja poljoprivrednicima
Sljedeći članakJe li šećerna repa dobra hrana za kuniće?
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.